*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Ρέντινγκ-Κάρντιφ 2-1.

ΚΑΡΝΤΙΦ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπέρμιγχαμ, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Εντζί στο 84’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Ρόμπινσον στο 90+5’.

Επιστροφή στις νίκες για την Κάρντιφ ύστερα από πολύ καιρό. Καλύτερη στο ματς, εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι άφησαν κενούς χώρους στα μετόπισθεν ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, «σφραγίζοντας» το τρίποντο. Αμυντικά δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση, αφού οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν καθόλου την εστία της.

Να χτίσει πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα θέλει ιδανικά, έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία. Επιστρέφει στις εντός έδρας αναμετρήσεις και θέλει να αποδείξει πως αξίζει την παραμονή παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια αρκετά δυνατή αντίπαλο. Μεσοεπιθετικά φαίνεται να έχει βρει και πάλι ρυθμό, καθώς σκοράρει στα τελευταία παιχνίδια της με συνέπεια, όμως αυτό που συνεχίζει να την πληγώνει διαρκώς είναι η κακή αμυντική της λειτουργία.

Κάρντιφ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΡΕΝΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ρόδεραμ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Πελτιέρ στο 37’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κάρολ στο 52’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Φορνά στο 90’.

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρέντινγκ με μια αρκετά καλή εμφάνιση. Παρά το γεγονός ότι μπήκε νωθρά στο πρώτο ημίχρονο, μένοντας πίσω στο σκορ, στην επανάληψη πίεσε περισσότερο και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ανατρέποντας το εις βάρος της σκορ.

Πολύ σημαντικό αποτέλεσμα απέσπασε την προηγούμενη αγωνιστική και σήμερα θέλει να αποσπάσει ένα αντίστοιχο ώστε να ανέβει ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα. Δεν είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αυτό το διάστημα, παρ’ όλα αυτά παραμένει ιδιαίτερα επικίνδυνη στο επιθετικό της κομμάτι, βρίσκοντας δίχτυα στις περισσότερες αναμετρήσεις της, ακόμα και μακριά από το γήπεδό της. Η άμυνά της είναι αυτή που της έχει στερήσει θετικά αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα, καθώς δεν μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ. Τελευταίο νικηφόρο ματς εκτός έδρας ήταν στα μέσα του Νοέμβρη κόντρα στη Χαλ (1-2) και έκτοτε μετράει μόλις μία ισοπαλία σε έξι παιχνίδια, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.