2η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΚΑΡΛΣΡΟΥΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-3 εκτός έδρας, της Όσναμπρικ, για το πρωτάθλημα. Στο 2’ ο Βάνιτσεκ το 0-1, στο 13’ ο Ένγκελχαρτ ισοφάρισε σε 1-1. Ξανά ο Βάνιτσεκ στο 36’, το 1-2 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 71’ ο Τέσε ισοφάρισε εκ νέου για την Όσναμπρικ, όμως στο 87’ ο Μπούρνιτς έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Στο 90+5’ αποβλήθηκε ο Αϊντίνι.

Η Καρλσρούη άρχισε ιδανικά την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα, πέτυχε δύσκολη νίκη στην έδρα της Όσναμπρικ (2-3). Προηγήθηκε τρεις φορές συνολικά στην αναμέτρηση, τις δύο πρώτες δέχτηκε ισοφάριση από τους γηπεδούχους, αλλά το τελευταίο τέρμα στις καθυστερήσεις ήταν καθοριστικό.

Η ομάδα του Άιχνερ είχε ορισμένα καλά κομμάτια και στη διάρκεια των φιλικών προετοιμασίας, έχασε μόνο δύο ματς, ανεβάζοντας το επίπεδο δυσκολίας πλησιάζοντας στα επίσημα. Όσον αφορά την αποστολή, δεν είναι διαθέσιμοι οι Ο’Σόνεσι, Κόμπαλντ, Σιχλάρογλου.

Καρλσρούη Στατιστικά

*6/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*8/10 παιχνίδια είχαν over 2.5 τέρματα

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με σκορ 5-3 εντός έδρας, τη Σάλκε, για το πρωτάθλημα. Στο 17’ ο Γκλάτσελ σκόραρε για το 1-0, στο 22’ ο Ουεντραόγκο και στο 45+1’ ο Ουβεγιάν έκαναν το 1-2 για τους φιλοξενούμενους στο ημίχρονο. Στο 56’ ο Μπένες με εκτέλεση πέναλτι και στο 60’ έκανε νέα ανατροπή για το 3-2. Στο 66’ ο Τερόντε ισοφάρισε σε 3-3, στο 71’ αποβλήθηκε ο Σισέ για την Καϊζερσλάουτερν. Στο 90+1’ ο Γκλάτσελ και στο 90+9’ ο Ντομπέ το τελικό αποτέλεσμα.

Το Αμβούργο μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, σ’ αυτή τη νέα προσπάθεια επανόδου στη Bundesliga. Πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στη Σάλκε (5-3), έπειτα από ένα χορταστικό και συναρπαστικό ματς, αντάξιο των ονομάτων και της ιστορίας που κουβαλούν αμφότερες οι ομάδες.

Γκλάτσελ και Μπένες ήταν εκ των πρωταγωνιστών, καθώς σημείωσαν έκαστος από δύο τέρματα. Νίκησε έπειτα από τρεις αναμετρήσεις (φιλικά) το συγκρότημα του Βάλτερ. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι τιμωρημένος ο Βούσκοβιτς, τραυματίες οι Μικελμπρενσίς, Σόνλαου, Ρέις, Σούχονεν.