*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Χάρτλπουλ – Καρλάιλ 1-3

ΚΑΡΛΑΪΛ

Προηγούμενο ματς: Η Καρλάιλ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Νιούπορτ, όχι όσο εύκολα δείχνει το τελικό σκορ. Προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ντένις, ενώ ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι με τον Γκόρντον στο 57’.

Η Καρλάιλ έχει να παίξει 10 μέρες, όταν και κέρδισε και την Νιούπορτ με 2-0 εντός έδρας, πετυχαίνοντας τρίτη νίκη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της, όλες χωρίς να δεχθεί καν γκολ! Και ειδικά στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και πέντε αγώνες, έχοντας χάσει μόνο από την πρωτοπόρο Λέιτον Οριεντ στους 11 τελευταίους εντός, αν και έχει και πέντε ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Είναι πάντα εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, παραμένοντας μάλιστα στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αλλά είναι σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί πουθενά, ενώ πλησίασε περισσότερο, στο -4 για την ακρίβεια, την πρώτη τριάδα και τις θέσεις απευθείας ανόδου.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ντίκενσον (ΜΕ), Ντίξον (ΜΕ), αλλά και οι αμυντικοί Μπακ, Μπάρκλεϊ, ενώ χτύπησαν και θα απουσιάσουν οι Τσάρτερς (ΜΕ), Ελις (ΑΜ). Και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του επιθετικού Εντμονσον που χτύπησε και έχασε το τελευταίο παιχνίδι.

Καρλάιλ Στατιστικά

*Εχει 6/7 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/15 under 2,5 εντός έδρας, τέσσερα σερί στα πιο πρόσφατα.

ΧΑΡΤΛΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρτλπουλ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Ρότσντεϊλ εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο τρόπο την αποβολή αντίπαλου παίκτη στο 51ο λεπτό. Ως εκείνο το σημείο το παιχνίδι ήταν κακό και χωρίς φάσεις, αλλά προηγήθηκε τελικά με τον Ούμεραχ στο 54’ και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι με τέρμα του Χάμιλτον στο 64’.

Η Χάρτλπουλ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια της για παραμονή, με 2-0 εντός έδρας επί της Ρότσντεϊλ, σε έναν από τους θεωρούμενους αγώνες έξι βαθμών. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερα παιχνίδια στα οποία είχε τρεις ήττες, αν και μόνο μία εξ αυτών ήρθε μακριά από την έδρα της, έπειτα από δύο σερί νίκες που είχε πετύχει εκτός.

Αυτό το αποτέλεσμα την έβγαλε εκτός ζώνης υποβιβασμού, αν και είναι στην τελευταία θέση παραμονής, στην 22η του βαθμολογικού πίνακα. Όμως είναι σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από τις δύο ομάδες που είναι εντός αυτής, έχοντας και έναν αγώνα περισσότερο από τη μία εξ αυτών. Και παρόλο που δεν δέχθηκε γκολ στο τελευταίο παιχνίδι, εξακολουθεί πάντως να διαθέτει τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Συνεχίζουν να είναι σε πορεία αποθεραπείας και να απουσιάζουν ο αμυντικός Λέισι, ο μέσος Κρόφορντ και ο επιθετικός Εντζόλι. Πήρε δανεικό τον Πολωνό γκολκίπερ Στόλαρζικ από την Λέστερ.