*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Χάρογκεϊτ – Καρλάιλ 3-3

*Η Καρλάιλ δεν έχει κερδίσει ποτέ την Χάρογκεϊτ, με μία ισοπαλία και μία ήττα εντός

ΚΑΡΛΑΪΛ

Προηγούμενο ματς: Η Καρλάιλ κέρδισε πολύ εύκολα, με 5-1 εντός έδρας την Μπάροου, ανοίγοντας το σκορ με τον Μέλις στο 44ο λεπτό. Και στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» γρήγορα το παιχνίδι, σκοράροντας δύο γκολ με τους Γκάρνερ (50’), Μέλις (67’), ενώ ο Πάτρικ στο 72ο λεπτό έκανε το 4-0, με την αντίπαλο της να μειώνει απλά με αυτογκόλ του Μπάρκλεϊ στο 84’, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ με πέναλτι του Ντένις στο 89ο λεπτό.

Η Καρλάιλ συνεχίζει την πολύ καλή της αγωνιστική πορεία, αφού κέρδισε και την Μπάροου με 5-1 εντός έδρας, με αυτήν να είναι η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της. Και στο γήπεδό της παραμένει αήττητη εδώ και εφτά αγώνες, με τέσσερις σερί νίκες, πέντε σε αυτό το διάστημα.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η οποία εξασφαλίζει απευθείας άνοδο! Αλλά είναι σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι ακριβώς πίσω της, στην θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, έχοντας και αγώνα περισσότερο. Πάντως έχει ξεφύγει στο +10 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την άνοδο, ενώ πλέον διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ντίκενσον (ΜΕ), Ντίξον (ΜΕ), Μπακ (ΑΜ), Τσάρτερς (ΜΕ), Ελις (ΑΜ). Και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του επιθετικού Εντμονσον που χτύπησε και έχασε τα τελευταία παιχνίδια.

Καρλάιλ Στατιστικά

*Εχει 4/6 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/17 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 10/17 G/G εντός έδρας

ΧΑΡΟΓΚΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρογκεϊτ έχασε με 0-1 εντός έδρας από την Σάτον, με ένα τέρμα που δέχθηκε από τον Ατζιμπόγιε μόλις στο όγδοο λεπτό, γλίτωσε και από το δοκάρι της στη συνέχεια σε μία περίπτωση, αν και στο δεύτερο ημίχρονο είχε κάποιες ευκαιρίες να ισοφαρίσει.

Η Χάρογκεϊτ ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Σάτον, με αυτή να είναι η τρίτη της ήττα στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν έχει κερδίσει! Και το πόσο κακή ήταν η εμφάνιση της, φαίνεται από το γεγονός πώς ο προπονητής της έκανε τέσσερις αλλαγές στην ανάπαυλα. Και στο πρωτάθλημα έχει νικήσει μακριά από την έδρα της μόνο σε αυτές των δύο ομάδων που είναι εντός ζώνης υποβιβασμού.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 21η θέση του, έχοντας βρεθεί πλέον σε απόσταση βολής, στο +3 συγκεκριμένα, από την ζώνη του υποβιβασμού.

Εχουν μειωθεί αρκετά τα προβλήματα απουσιών, αφού οι περισσότεροι παίκτες έχουν γίνει καλά και είναι διαθέσιμοι, με μοναδικούς απόντες πλέον τον αμυντικό Φέργκιουσον και τον μέσο Ντούλεϊ.