*Επαναληπτικά παιχνίδια για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται στο ουδέτερο “Tofig Bahramov Republican Stadium”.

*Όποια ομάδα προκριθεί στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Κουκέσι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ολίμπια Λουμπλιάνας – Καραμπάκ 0-1

ΚΑΡΑΜΠΑΚ (Αζερμπαϊτζάν, 73)

Προβάδισμα πρόκρισης έχει αποκτήσει η Καραμπάκ, μετά και τη νίκη που πήρε στο πρώτο ματς με την Ολίμπια Λουμπλιάνας. Στην αναμέτρηση της Σλοβενίας, πριν από μια εβδομάδα, η ομάδα του Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ επικράτησε με 0-1, σε ένα μέτριο από άποψη φάσεων παιχνίδι, με τον Γκεριέ να σημειώνει το μοναδικό τέρμα στο 79ο λεπτό. Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν τα ματς με δέκα παίκτες, με τον Γκαράγιεφ να αποβάλλεται για τους Αζέρους, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το τελικό αυτό αποτέλεσμα τη φέρνει σε θέση οδηγού όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το μόνο που θέλει, είναι ένα θετικό αποτέλεσμα απόψε, καθώς βολεύεται τόσο με νίκη, όσο και με ισοπαλία. “Παρά το γεγονός ότι κερδίσαμε στο πρώτο παιχνίδι, παίζουμε κόντρα σε έναν σοβαρό αντίπαλο. Πρέπει συνέχεια να σκεφτόμαστε όλο και περισσότερο και σήμερα αναμένουμε ένα δύσκολο παιχνίδι, οπότε θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο τεχνικός Γκουρμπάνοφ. Εκτός του τιμωρημένου Γκαρα Γκαράγιεφ (ME 1/0), εκτός είναι και ο Ισλανδός τερματοφύλακας Χάνες Θορ Χάλντορσον (0/0), καθώς είναι τραυματίας.

Συμμετέχει για πέμπτη φορά στο Τσάμπιονς Λιγκ. Την περασμένη σεζόν έφτασε πιο μακριά από ποτέ σε αυτό, δηλώνοντας το “παρών” στους ομίλους, όπου τερμάτισε τελευταία πίσω από τις Ρόμα, Τσέλσι και Ατλέτικο Μαδρίτης. Συνολικά, σε 25 ματς που έδωσε για την διοργάνωση, σημείωσε εννέα νίκες και από οκτώ ισοπαλίες και ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ολίμπια Λουμπλιάνας για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια, φιλικά και επίσημα. (δες το στην Betshop)

Το Καραμπάκ – Ολίμπια Λουμπλιάνας παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑΣ (Σλοβενία, 301)

Υποχρεωμένη να κυνηγήσει γκολ είναι η Ολίμπια Λουμπλιάνας, μετά και την ήττα από την Καραμπάκ, στο πρώτο παιχνίδι. Σε ένα μέτριο και ισορροπημένο ματς, η ομάδα του Ίλια Στόλιτσα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1. Παράλληλα, είδε τον Γκανέζο μέσο Ισά Αμπάς να αποβάλλεται στο 85ο λεπτό και να μένει εκτός για τον αποψινό επαναληπτικό.

Σε μια δύσκολη έδρα και κόντρα σε μια σαφώς πιο έμπειρη ομάδα από την ίδια, η Ολίμπια θέλει μόνο νίκη για να εξακολουθεί να ελπίζει σε πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε εννέα συνολικά εξόδους σε ευρωπαϊκό επίπεδο, έχει απολογισμό δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που συμμετέχει στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Την πρώτη (2016-2017) γνώρισε τον αποκλεισμό από το δεύτερο προκριματικό γύρο αυτού, με αντίπαλο την Τρέντσιν (3-4 εντός, 2-3 εντός). Πέρυσι, συμμετείχε στο Γιουρόπα Λιγκ, όπου και έμεινε εκτός από τον πρώτο γύρο, γνωρίζοντας δυο ήττες (0-1 εντός, 1-0 εκτός), από την φινλανδική Βάασα.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, ο Στόλιτσα δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών, με τους Νέιθαν Οντούβα (ΕΠ) και Αλίαζ Κρεφλ (ΑΜ) να τίθενται στη διάθεση του προπονητή τους, ωστόσο δεν συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή. Εκτός είναι μόνο ο τιμωρημένος Αμπάς (ΕΠ 1/0). Στην αποστολή της βρίσκονται οι Ίβατσιτς, Βίντμαρ, Στίγκλετς, Μίσκιτς, Ίλιτς, Σάβιτς, Μπόατενγκ, Μπρίκιτς, Καπούν, Σαφίροβιτς, Κροναβέτερ, Κρίνιτς, Γκάγιτς, Πουτινκάνιν, Μπάγκνακ, Κάντρις, Αβραμόφσκι, Τόμιτς, Εγιούπ και Σάλγιτς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Καραμπάκ για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια, φιλικά και επίσημα.