3η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Κάδιθ δεν έχει υποστεί ήττα από την Αλμερία στα πρόσφατα 12 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΚΑΔΙΘ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-0 εκτός έδρας, από τη Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος η Κάδιθ άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και δεν υπήρξε σκορ. Στο 82’ ο Πέδρι σκόραρε για το 1-0 και στο 90+4’ ο Φεράν Τόρες σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κάδιθ είχε έτσι κι αλλιώς πολύ δύσκολο έργο στην έδρα της Μπαρτσελόνα (2-0) ώστε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα, όμως στάθηκε πολύ καλά στο ματς και περιόρισε τους “Μπλαουγράνα”. Η ομάδα του Σέρχιο Γκονθάλεθ, μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς με 0-0, αλλά “λύγισε” στο φινάλε.

Το σημαντικότερο ματς το πήρε πα’ όλα αυτά, άρχισε ιδανικά τη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς κέρδισε την Αλαβές εντός έδρας, με 1-0. Σημαντικό αποτέλεσμα διότι έπαιξε κόντρα σ’ έναν αντίπαλο που έχει πρακτικά τον ίδιο στόχο της παραμονής στη Λα Λίγκα.

“Το παιχνίδι με την Αλμερία μπορεί να αποδειχθεί παγίδα. Δε μπορούμε να συμμετέχουμε ε’ ένα ματς “πάνω-κάτω”, διότι δεν είμαστε τόσο ικανοί σε αυτού του είδους τις αναμετρήσεις”, δήλωσε ο προπονητής της Κάδιθ. Αποκτήθηκε ο επιθετικός Μάξι Γκόμες από την Τράμπζονσπορ.

Εξέτισε και είναι εκ νέου διαθέσιμος ο μέσος Εσκαλάντε. Από την άλλη, είναι εκτός ο Χόρχε Μερέ και σταθερά εκτός δράσης οι μακροχρόνια τραυματίες Οκάμπο, Βίκτορ Τσουστ και ο Σέρχι Γκουαρδιόλα.

Κάδιθ Στατιστικά

*4/8 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*6/9 αναμετρήσεις είχαν under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/10 εντός έδρας

ΑΛΜΕΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 1-3 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 3’ ο Αρίμπας με κεφαλιά έκανε το 1-0, στο 19’ ο Μπέλινγκχαμ ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 60’ ο ίδιος παίκτης σκόραρε για την ανατροπή της Ρεάλ και στο 73’ ο Βινίσιους διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αλμερία μπήκε με… το αριστερό στη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα σε καμία από τις δύο αναμετρήσεις που έπαιξε. Ηττήθηκε από ομάδες της Μαδρίτης, η τελευταία εξ αυτών ήταν η Ρεάλ (1-3). Άρχισε καλά το ματς, προηγήθηκε, αλλά στην πορεία η “Βασίλισσα” πήρε τα ηνία και έφτασε στην ανατροπή.

Ούτε στην πρεμιέρα κατάφερε να πάρει βαθμό ή βαθμούς απέναντι στη Ράγιο Βαγεκάνο, έχασε δίχως να σκοράρει, με 0-2. Όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίωρο, με τα δύο πέναλτι των φιλοξενούμενων. Πρώτο ματς βασικός αγωνίστηκε ο Σέρχιο Αρίμπας, σκόραρε απέναντι στην πρώην ομάδα του.

“Στην έδρα της Κάδιθ πρέπει να είμαστε ανταγωνιστικοί και να το κάνουμε καλά. Έχουμε προετοιμάσει το παιχνίδι με την πίστη ότι μπορούμε να το κερδίσουμε”, δήλωσε στη συνέντευξη τύπου ο προπονητής της Αλμερία, Βιθέντε Μορένο. Όσον αφορά την αποστολή, παραμένει εκτός ο τραυματίας Λέο Μπαπτιστάο.