1η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα πρόσφατα 3 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΚΑΔΙΘ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1, κόντρα στη Λέτσε, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Μόλις στο 13’ ο Άλμκβιστ σκόραρε για το 0-1 της Λέτσε, ενώ στο 40’ ο Μαρτί ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Μετά το 90λεπτο η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου επικράτησε η Κάδιθ με σκορ 3-1.

Η Κάδιθ ξεκίνησε για ακόμα μία σεζόν πέρυσι, με στόχο την παραμονή της στην κατηγορία, συνεπώς, από τη στιγμή που το πέτυχε, η πορεία της κρίνεται επιτυχημένη. Βέβαια, παρουσίασε αρκετά σκαμπανεβάσματα συνολικά, όμως δείχνει να έχει βρει τη “συνταγή” ο Σέρχιο Γκονθάλεθ για να τη διατηρεί στη Λα Λίγκα.

Έκανε προσεγμένες κινήσεις στο μεταγραφικό παζάρι, αγόρασε τους δανεικούς πέρυσι, Εσκαλάντε και Σέρχι Γκουαρδιόλα, κράτησε τον Χόρχε Μερέ, πήρε και τους Ματσίς, Χάβι Ερνάντεθ. Αποτελούν παρελθόν οι Μπονγκοντά, Εσπίνο, Λοσάνο μεταξύ άλλων.

“Ερχόμαστε με μια ομάδα πιο πλήρη συγκριτικά με πέρυσι. Είναι μια πρεμιέρα με διπλή σημασία, καθώς παίζουμε μπροστά στον κόσμο μας, αλλά και απέναντι σε έναν αντίπαλο με τον ίδιο στόχο”, δήλωσε ο Σέρχιο. Ίδιος προπονητής φέτος, ίδια φιλοσοφία, ίδιος στόχος που είναι η παραμονή.

Έχει τον τρόπο να τα καταφέρει, αλλα δε θα είναι καθόλου εύκολο. Δεν είναι διαθέσιμοι οι Σέρχι Γκουαρδιόλα, Βίκτορ Τσουστ και Οκάμπο.

Κάδιθ Στατιστικά

*4/7 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*4/7 αναμετρήσεις είχαν under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/10 εντός έδρας

ΑΛΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 2-1 από τη Μπούργος, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, που ολοκληρώθηκε νωρίτερα λόγω σοβαρού τραυματισμού.Στο 35’ ο ντελ Θέρο σκόραρε για το 1-0 της Μπούργος στο ημίχρονο. Στο 60’ ο Λόπεθ έκανε το 2-0 και στο 80’ ο Σιμεόνε μείωσε σε 2-1.

Η Αλαβές είχε μια αγχωτική σεζόν πέρυσι, με σκαμπανεβάσματα, αλλά ονειρεμένο φινάλε, καθώς κέρδισε μέσω πλέι οφ, την επάνοδό της στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Ο Λουίς Γκαρθία Πλάθα το πέτυχε και με τη Μαγιόρκα, το έκανε ξανά τώρα με τους “Μπαμπαθόρος” και ελπίζει να μην έχει την κατάληξη της απόλυσης όπως στους “Νησιώτες” στην πρώτη χρονιά στη μεγάλη κατηγορία.

Προχώρησε σε ορισμένες καλές προσθήκες όπως οι Αντόνιο Μπλάνκο (Ρεάλ Μαδρίτης) και Τζουλιάνο Σιμεόνε (Ατλέτικο Μαδρίτης) παρότι ο δεύτερος ήδη τραυματίστηκε σοβαρά και θα χάσει πρακτικά τη σεζόν. Έφυγαν οι Λεζέν, Μόγια, Λαγουάρδια.

“Πρέπει να δείξουμε παθός και ενθουσιασμό, αυτό είναι κάτι που πρέπει να έχει μια ομάδα μετά τα όσα συνέβησαν την περασμένη αγωνιστική περίοδο”, είπε μεταξύ άλλων, ο Λουίς Γκαρθία. Εκτός του Σιμεόνε, δεν αναφέρθηκαν άλλα προβλήματα τραυματισμων, εκτός και ο μέσος Αμπνταλαχί.