18η αγωνιστική

*Ο τεχνικός της Καμπούρ, Σιόρς Ούλτεϊ, βρισκόταν στις τάξεις της Φορτούνα Σιτάρντ από το καλοκαίρι του 2019, μέχρι και τον περασμένο Αύγουστο.

*Αήττητη η Καμπούρ στα έντεκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τη Φορτούνα Σιτάρντ, μετρώντας οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Φορτούνα Σιτάρντ – Καμπούρ 1-4

ΚΑΜΠΟΥΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Γκρόνινγκεν, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του φαν Κάαμ στο 77ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Καμπούρ, μετά από εννέα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, όπου και μετρούσε δυο ισοπαλίες και επτά ήττες. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Σιόρς Ούλτεϊ φιλοξενήθηκε από την Γκρόνινγκεν, από την έδρα της οποίας “απέδρασε” με το διπλό, μετά και το τελικό 0-1.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με ελάχιστες στιγμές και από τις δυο πλευρές, και το οποίο θα ξεχαστεί γρήγορα. Αμφότερες ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος με την ίδια να έχει κάποιες καλές στιγμές πριν ανοίξει εν τέλει το σκορ, ενώ στάθηκε τυχερή σε κάποιες περιπτώσεις, είτε χάρη στις αποκρούσεις του Ρούιτερ, είτε χάρη στη βοήθεια του δοκαριού (88′).

Το τέρμα που σημείωσε ήταν μόλις το δεύτερο σε αυτές τις δέκα τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, διατηρείται σταθερά στην ουρά της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει δώδεκα βαθμούς. Ηττήθηκε και χωρίς να έχει βρει δίχτυα, στα οκτώ από τα εννέα φετινά εντός της στη διοργάνωση (1-0-8).

Στα μεταγραφικά, απέκτησε ως ελεύθερο μέχρι το τέλος της σεζόν τον μέσο Μπεν Ριένστρα, αλλά και τον Ναβαρόνε Φουρ από τη Ρίγα, ενώ παρελθόν από τις τάξεις της αποτελεί ο φορ Μπούρε, που συνεχίζει στη Μπρέντα. Εκτός μάχης για το σημερινό παιχνίδι βρίσκονται οι Γκούλιτ, Μαουλούν και Μαχί.

Καμπούρ Στατιστικά

*No Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Χέρενφεν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 58′ με τον Εμπαλό, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιλμάζ, με πέναλτι στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Φορτούνα Σιτάρντ πανηγύρισε και πάλι τη νίκη, μετά από τρία παιχνίδια, στα οποία και μετρούσε μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την Τετάρτη, η ομάδα του Χούλιο Βελάσκεθ υποδέχθηκε τη Χέρενφεν, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να αποφύγει ωστόσο να δεχθεί κάποιο τέρμα, με τον πορτιέρο Παντούρ να δηλώνει παρόν όποτε χρειαζόταν. Πήρε περισσότερα ρίσκα στο δεύτερο μέρος του αγώνα, έγινε πιο απαιτητική και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα σχετικά νωρίς. Συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι, με το οποίο “σφράγισε” το τρίποντο.

Νίκη ψυχολογίας αλλά και βαθμολογικής ανάσας αυτή, καθώς άνοιξε στους έξι τη διαφορά από τα μπαράζ παραμονής. Πανηγύρισε δυο φορές το διπλό στις οκτώ συνολικά φετινές της εξόδους στη διοργάνωση, έχοντας ακόμη δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Σκόραρε πάντως στις επτά πιο πρόσφατες.

Εξέτισε την τιμωρία και υπολογίζεται κανονικά και πάλι ο μέσος Ντογκάν Ερντογάν. Ωστόσο, η λογική λέει ότι θα ξεκινήσει από τον πάγκο, καθώς ο Βελάσκεθ δεν πρόκειται να κάνει αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι.