*20η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο (3/9): Άγιαξ – Καμπούρ 4-0

*Μόλις μία φορά δεν έχει κερδίσει την Καμπούρ ο Άγιαξ στα τελευταία εννιά ματς πρωταθλήματος (0-1-8).

*Ο Άγιαξ βρέθηκε να προηγείται στα 4/5 τελευταία πρώτα ημίχρονα απέναντι στην Καμπούρ.

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΚΑΜΠΟΥΡ

Προηγούμενο ματς: Από τις ήττες που πονάνε αυτή απέναντι στην Φορτούνα εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική με 1-2. Μπήκε αρκετά καλά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 31′, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν τρομερά παθητική, κλείστηκε σε υπερβολικό βαθμό στα καρέ της και υπέστη την ανατροπή (75′, 84′). Φωνάζει για μία φάση στις καθυστερήσεις, όπου ο διαιτητής αρχικά έδωσε πέναλτι υπέρ της αλλά στην συνέχεια το πήρε πίσω μέσω VAR.

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην μεγάλη νίκη επί της Γκρόνινγκεν. με την οποία και ισοβαθμεί στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Σκόραρε στα δύο τελευταία παιχνίδια και φαίνεται να αρχίζει να παίρνει τα πάνω της επιθετικά, τα 11 γκολ που έχει πετύχει μέχρι τώρα συνιστούν με μεγάλη διαφορά την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

«Μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι για το πρώτο μέρος αλλά όχι για το δεύτερο, χάνουμε πολύτιμους βαθμούς χωρίς να παίζουμε αναγκαστικά άσχημα. Είναι και λίγο θέμα νοοτροπίας. σε αυτό πρέπει να δουλέψουμε αν θέλουμε να παραμείνουμε στην κατηγορία και την επόμενη χρονιά», επισήμανε ο τεχνικός Ούλτεε.

Απέκτησε τον επιθετικό Γιόνσεν την τελευταία μέρα των μεταγραφών, με στόχο να δώσει λύσεις στην κακή της επιθετική λειτουργία. Παραμένει τραυματίας ο μέσος Γιάκομπς, ο στόπερ Μακ Ίντος και ο χαφ Γκούλιτ, εκτός ομάδας καιρό τώρα ο μέσος Μαλούν.

Καμπούρ Στατιστικά

*Δεν έχει σκοράρει στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

*4/6 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος έληξαν με 2-3 γκολ

ΑΓΙΑΞ

Προηγούμενο ματς: Eίχε να κερδίσει στο πρωτάθλημα από τις 22/10, το κοντέρ επιτέλους μηδενίστηκε μετά το επιβλητικό του πέρασμα με 1-4 από την έδρα της Εξέλσιορ την περασμένη αγωνιστική. Έβγαλε χαρακτήρα και έδειξε την ποιότητά του, προηγήθηκε με πέναλτι στο 15′, ισοφαρίστηκε στο 36′ αλλά δεν έχασε την ψυχραιμία του και πήρε ξανά προβάδισμα στο 45′. Στο δεύτερο μέρος είχε την ψυχολογία με το μέρος του και σκόραρε άλλα δύο τέρματα, παίζοντας μάλιστα καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα.

Αυτό ήταν και το πρώτο ματς του με τον υπηρεσιακό Χάιτινχα στον πάγκο, που προωθήθηκε κατ’ ανάγκη από την δεύτερη ομάδα μετά την απόλυση του Σρέντερ. Στηρίχτηκε υπέρ του δέοντος ο Ολλανδός τεχνικός, που δεν κατάφερε ποτέ να μυηθεί στις ανάγκες και στις απαιτήσεις του συλλόγου, ενώ είχε χάσει προ πολλού τον έλεγχο των αποδυτηρίων. Παραμένει στο -5 από την κορυφή, διαφορά αρκετά μικρή αν σκεφτεί κανείς πως δεν είχε γευτεί τρίποντο εδώ και οκτώ ματς.

«Ξέρουμε τον Χάιτινχα από την θητεία του στην δεύτερη ομάδα. Πρέπει να κάνουμε ό,τι μας ζητάει και να το κάνουμε όσο το δυνατόν καλύτερα. Φέρνει πράγματα από την καριέρα του στην ομάδα μας. Το κάνει με πολλή ηγεσία και προσωπικότητα. Έχει αλλάξει κάποιους κανόνες στα αποδυτήρια και γενικότερα στην ομάδα», σχολίασε ο μέσος Άλβαρεζ.

Παραμένει τραυματίας ο αναπληρωματικός μέσος Γκρίλιτς και οι νεαροί εφεδρικοί αμυντικοί Μπάας και Καπλάν.