2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων

*Στη νοκ-άουτ φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες από τους έξι ομίλους.

*80% πληρότητα στο γήπεδο.

*Η Αφρικανική Συνομοσπονδία Ποδοσφαίρου ανακοίνωσε ότι οι ομάδες χτυπημένες από κρούσματα Covid-19 είναι υποχρεωμένες να παρατάξουν τουλάχιστον 11 παίκτες στο γήπεδο, ακόμη και αν δεν υπάρχει διαθέσιμος τερματοφύλακας στο ρόστερ. Όσες ομάδες δεν καταφέρουν να συμπληρώσουν ενδεκάδα, θα χάνουν τον αγώνα με 2-0 στα χαρτιά.

*Έχουν αναμετρηθεί 1 φορά την τελευταία δεκαετία, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο χωρίς γκολ.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε ένα παιχνίδι με ρυθμό και πολλές φάσεις εκατέρωθεν, επικράτησε της Μπουρκίνα Φάσο με 2-1, για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Λίγες οι φάσεις στο 1ο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματα τους και τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Καμερουνέζοι έβγαλαν αντίδραση, πίεσαν για την ισοφάριση και κατάφεραν να κάνουν το 1-1 στο 40′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού τους, Βινσέντ Αμπουμπακάρ. Ίδιο σκηνικό τρία λεπτά αργότερα, με το 2-1 να διαμορφώνεται και πάλι από τα 11 βήματα. Το β’ μέρος του παιχνιδιού ξεκίνησε με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν και τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να κάνουν εξαιρετικές επεμβάσεις. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους, με το 2-1 να είναι και το τελικό σκορ.

Ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη του Καμερούν σε επίσημα παιχνίδια. Βρίσκεται στην 1η θέση του ομίλου, ισόβαθμο με το 2ο Πράσινο Ακρωτήρι. Έχει σκοράρει στα 8 από τα τελευταία 10 επίσημα και φιλικά παιχνίδια του.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-1 της Μπουρκίνα Φάσο στην πρεμιέρα του ομίλου.

Καμερούν Στατιστικά

*5 συνεχόμενες νίκες σε επίσημα παιχνίδια.

*Over2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της. (Δες το στην στοιχιμαν)

*N/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
ΑΙΘΙΟΠΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ηττήθηκε με 0-1 από το Πράσινο Ακρωτήρι, στην 1η αγωνιστική του Γκρουπ Α. Το έργο της έγινε δύσκολο πολύ νωρίς στο παιχνίδι, μένοντας με 10 παίκτες στο 12′, με τον Μπαγιέ να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, δημιούργησαν ευκαιρίες και προηγήθηκαν δίκαια σε κρίσιμο χρονικό σημείο, με τον Τάβαρες να κάνει το 0-1 στο 45+1′ (ασίστ για τον Γκάρι Ροντρίγκες). Λίγες καλές φάσεις εκατέρωθεν στο β’ μέρος, με το 0-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Παρέμεινε χωρίς νίκη στα τελευταία 5 επίσημα παιχνίδια της (0-2-3). Βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου, ισόβαθμη με την 3η Μπουρκίνα Φάσο. Έχει δεχτεί γκολ στα τελευταία 6 επίσημα και φιλικά παιχνίδια της.

Τιμωρημένος ο Μπαγιέ, που αποβλήθηκε στο παιχνίδι της Αιθιοπίας με το Πράσινο Ακρωτήρι.