28η αγωνιστική

*Η Κάλμαρ επικράτησε και στα πέντε συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Βάρναμο.

*Στον πρώτο γύρο: Βάρναμο – Κάλμαρ 0-1

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Ντέγκερφορς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Σκραμπ (πεν. 14′), Χούμετ (40′) και Χάλμπεργκ (45′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 46ο λεπτό. Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στο 63′.

Aπό τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Κάλμαρ, μετά και από εκείνη επί της Μάλμε (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Γιένσεν φιλοξενήθηκε από τη Ντέγκερφορς, της οποίας και επικράτησε με 1-3. Εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό πρώτο της ημίχρονο και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων. Στην πορεία κατέβασε ταχύτητα και παρότι δέχθηκε από νωρίς τη μείωση στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι τέλους.

Έφτασε έτσι τις 4/5 νίκες και βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο σε αυτές τις τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος. Επικράτησε και στα δυο πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία διατήρησε και ανέπαφη την εστία της.

Κάλμαρ Στατιστικά

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΒΑΡΝΑΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 19ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Ένγκβαλ (52′), Γιόχανσον (63′) και Αντέμι (77′).

Την τρίτη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Βάρναμο, μετά και από εκείνες κόντρα σε Μιάλμπι (2-3 εκτός) και Νόρκεπινγκ (2-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ υποδέχθηκε τη Γκέτεμποργκ, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Ξεκίνησε μουδιασμένα και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Σταδιακά ισορρόπησε την κατάσταση και είχε δοκάρι μέχρι την ανάπαυλα, έγινε πιο απαιτητική στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιώθηκε, σκοράροντας τρεις φορές.

Έφτασε έτσι τις 5/6 νίκες στα τελευταία παιχνίδια της, ούσα στα μέσα της κατάταξης, χωρίς κάποιο ουσιαστικά κίνητρο. Πανηγύρισε το διπλό και στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες σκόραρε τουλάχιστον δυο φορές.