*Νότιος όμιλος.

*Στον Α’ γύρο: Προοδευτική – Καλλιθέα 0-1

*Σε φιλικό στις 18/2: Προοδευτική – Καλλιθέα 2-2

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Προηγούμενο ματς: Δεν είχε κανένα πρόβλημα στο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟ Ρουφ πριν από δύο αγωνιστικές, τον οποίον και κέρδισε στο ρελαντί με 3-1. Καθάρισε το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, αφού σκόραρε δύο φορές στο διάστημα αυτό (2′, 6′) και στην συνέχεια έκανε απλά τα βασικά. Επήλθε όπως ήταν φυσιολογικό μία χαλάρωση στο δεύτερο μέρος, και στο 72′ ήρθε η μείωση του σκορ, ωστόσο σύντομα ανέβασε και πάλι ρυθμό και σημείωσε το γκολ που έδωσε τέλος στο ματς στο 85′.

Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις την περασμένη εβδομάδα, αφού είχε το προγραμματισμένο της ρεπό. Εκμεταλλεύτηκε κατά τρόπο ιδανικό την ήττα της Κηφισιάς και μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους επτά πόντους, ενώ έχει και ματς λιγότερο. Θα διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρώτη θέση και τις όποιες πιθανότητες έχει, ενώ με τον Γιώργο Σίμο στο τιμόνι της παρουσιάζεται βελτιωμένη σε όλους τους τομείς. Πάντα τραυματίες οι Ρόσι και Ιωαννίδης, εκτός αποστολής για αγωνιστικούς λόγους έμεινε ο Λάσκαρης.

Καλλιθέα Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*12/14 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Δεν είχε άλλη επιλογή από το να κερδίσει εντός έδρας τον ΠΑΟ Ρουφ, ακόμη και στον «σάκο του μποξ» του νότιου ομίλου τα βρήκε σκούρα και το 2-1 ήρθε μετά κόπων και βασάνων. Πήρε προβάδισμα μόλις στο 2′ αλλά χαλάρωσε ανεξήγητα στην συνέχεια και ισοφαρίστηκε στο 17′. Μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους φάνηκε υπνωτισμένη, ωστόσο αυτό άλλαξε στην επανάληψη όπου πίεσε τον αντίπαλό της και βρήκε την λύτρωση στην τελευταία φάση του αγώνα (90+4′).

Δεδομένου ότι οι ομάδες Β δεν υποβιβάζονται παραμένει εντός ζώνης και στο -6 από την σωτηρία. Δεν είναι καλή η εικόνα της «Προο» που από την αρχή της σεζόν έχει αλλάξει τρεις προπονητές. Πέραν τούτου, η νίκη επί του αδύναμου ΠΑΟ Ρουφ ήταν η πρώτη με τον Απόστολο Χαραλαμπίδη στον πάγκο της. Παραμένουν τραυματίες οι Μαρκοπουλιώτης, Φλένσμποργκ και Καραγκούνης, φρέσκα προβλήματα για τους Ευθυμίου και Νικολή.