*8η αγωνιστική

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

*Θα πρέπει να γυρίσουμε 14 χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία εντός έδρας ήττα της Κάλιαρι από την Σαμπντόρια. Έκτοτε σημείωσε έξι νίκες και πέντε ισοπαλίες.

*Η Κάλιαρι παραμένει χωρίς νίκη σε τέσσερις εντός έδρας αγωνιστικές (0-2-2). Θα πρέπει να γυρίσουμε στη σεζόν 2014/15 για να βρούμε την τελευταία φορά που έφτασε στις πέντε, στο τέλος της οποίας γνώρισε τον υποβιβασμό.

*Η Σαμπντόρια πανηγύρισε δύο νίκες στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές (μία ισοπαλία, μία ήττα), όσες είχε στις προηγούμενες έντεκα (τρεις ισοπαλίες, έξι ήττες).

ΚΑΛΙΑΡΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Κάλιαρι παραμένει η μοναδική ομάδα δίχως νίκη στο πρωτάθλημα μετά από επτά αναμετρήσεις (0-3-4), γεγονός που την διατηρεί στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Έφτασε κοντά στο να σπάσει το ρόδι πριν την διακοπή με αντίπαλο την Βενέτσια στη Σαρδηνία, προτού δεχτεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις (1-1). Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες: Στο πρώτο υπερείχαν οι γηπεδούχοι σκοράροντας στο 19′, ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι που δικαιώθηκαν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

“Για μένα το πρωτάθλημα ξεκινάει με την αναμέτρηση κόντρα στη Σαμπντόρια, εύχομαι οι οπαδοί να μας βοηθήσουν από την μεριά τους”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής Ματσάρι. Οι Σαρδηνοί πανηγύρισαν τη νίκη στις τρεις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις με αντίπαλο την Σαμπντόρια.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Βενέτσια. Ο Κεϊτά Μπαλντέ άνοιξε το σκορ στο 19′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Μπούσιο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΚΑΛΙΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*Δεν σκόραρε στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά τις ήττες (εντός προγράμματος) από Νάπολι (4-0 εντός) και Γιουβέντους (3-2 εκτός), η Σαμπντόρια πέταξε δύο βαθμούς στο “Luigi Ferraris” με αντίπαλο την Ουντινέζε (3-3) πριν την διακοπή για τις Εθνικές. Πιο κινητικοί κι επικίνδυνοι παρουσιάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν δυνατά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι κάνοντας το 3-2 στο 69′. Δεν άντεξαν στο τέλος και δέχτηκαν την ισοφάριση οχτώ λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

“Η αναμέτρηση με την Κάλιαρι είναι καθοριστική, θέλουμε να σταματήσουμε την κάκιστη παράδοση που έχουμε απέναντί της. Γνωρίζουμε καλά τις ικανότητες που έχει”, είπε ο προπονητής Ντ’ Αβέρσα. Απογοητευτική κρίνεται η παράδοση των “μπλουτσερκιάτι” στην Σαρδηνία, η τελευταία νίκη τους χρονολογείται τον Νοέμβριο 2007 (3-0). Στην αποστολή βρίσκεται ο Γκαμπιαντίνι, όχι ο Ντάμσγκααρντ.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εντός) με την Ουντινέζε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Περέιρα (15′) και Μπέτο (43′), απάντησαν ισάριθμες οι Λάρσεν (24′ αυτ.) και Κουαλιαρέλα (48′ πεν.). Η Σαμπντόρια πήρε προβάδισμα στο 69′ με Καντρέβα, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φορεστιέρι (82′).