*Στον πρώτο γύρο: Σαλερνιτάνα – Κάλιαρι 2-2

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Έμπολι. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Γιάνκτο στο 69′.

Ευτύχησε να σκοράρει σε μία από τις λιγοστές καθαρές ευκαιρίες που δημιούργησε στην αντίπαλη εστία, πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη επί της Έμπολι στο “Carlo Castellani”. Ο λόγος για την Κάλιαρι που πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα επιστρέφοντας, παράλληλα, στο δρόμο των επιτυχιών μετά από έξι αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες, τέσσερις ήττες).

Παραμένει αήττητη στις τρεις τελευταίες (1-2-0) και στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα, ισορροπώντας με τη 17η Ελλάς Βερόνα. Στις πέντε τελευταίες που έδωσε στη Σαρδηνία επικράτησε μόνο της Μπολόνια (2-1) στις 14 Ιανουαρίου (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες).

Την τελευταία φορά που υποδέχτηκε τη Σαλερνιτάνα τον Νοέμβριο 2021 μοιράστηκε μαζί της από ένα βαθμό (1-1). Πονοκεφαλιάζει ο προπονητής Ρανιέρι από τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει στην γραμμή κρούσης, υποστηρικτικό ρόλο του Λαπαντούλα θα αναλάβει ο Οριστάνιο. Διαθέσιμος και πάλι ο Χατζηδιάκος.

ΚΑΛΙΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Ουντινέζε. Ο Τσάουνα έκανε το 1-0 στο 10′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Καμαρά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Με δέκα έμεινε η Ουντινέζε στο 64′ (Εμποσελέ).

Ωραίος και… μοιραίος για την Σαλερνιτάνα ο Τσάουνα στην “Dacia Arena”. Στη δεύτερη ευκαιρία που δημιούργησε ο 20χρονος Γάλλος επιθετικός πέτυχε ένα υπέροχο γκολ, βάζοντας σε θέση οδηγού τη Σαλερνιτάνα που στη συνέχεια δέχτηκε ασφυκτική πίεση από την Ουντινέζε.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο 64′ όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, προτού ο Τσάουνα σημαδέψει το αριστερό δοκάρι τους έξι λεπτά αργότερα. Η “γκρανάτα” διέκοψε το αρνητικό σερί τριών ηττών αγνοώντας, παρόλα αυτά, τη νίκη σε εννέα αγωνιστικές (δύο ισοπαλίες).

Πανηγύρισε την τελευταία επί της Ελλάς Βερόνα (1-0 εκτός) στις 30 Δεκεμβρίου. Μακριά από το σπίτι της έχει απολογισμό 1-4-8 με διαφορά γκολ 8-25: Κράτησε μόλις δύο φορές το μηδέν και σκόραρε στις επτά. Διαθέσιμος είναι ο Φάσιο, δεν αποκλείεται να πάρει θέση βασικού πλάι στον Μανωλά. Στο… ψυγείο μπήκε ο Ντιά που αρνήθηκε να μπει αλλαγή με την Ουντινέζε.