* 15η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (04/05): Πάιντε – Ταλίνα 2-0

ΤΑΛΙΝΑ ΚΑΛΕΒ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Ταμέκα. Στο 12ο λεπτό αποβλήθηκε ο Σβεντόφσκι της Ταλίνα κι εν συνεχεία η Ταμέκα σκόραρε με Τανιμόβο (46’), Βέελμα (56’), Κάλας (59’) και Πέεντο (70’).

Οδυνηρό το ταξίδι της 2ης Ιουνίου στο Τάρτου, γνώρισε δεύτερη κολλητή ήττα (με 7 γκολ παθητικό σύνολο) για να διατηρηθεί στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά με δύο παιχνίδια περισσότερα από τους ανταγωνιστές της.

Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα η αποβολή της Ταλίνα στο 12ο λεπτό για βίαιο πάτημα. Άντεξε στην πίεση του πρώτου ημιχρόνου, με αρκετή δόση τύχης γλίτωσε το γκολ, το οποίο τελικά δέχθηκε δευτερόλεπτα μετά την σέντρα του δευτέρου μέρους, σε μετάβαση μετά από ατομικό λάθος.

Στην προσπάθεια αντίδρασης η Ταλίνα άφησε χώρους για τους γηπεδούχους και το πλήρωσε ακριβά με το σκορ να ξεφεύγει.

ΤΑΛΙΝΑ ΚΑΛΕΒ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΠΑΪΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Φλόρα Ταλίν. Ο Κρέιντα (15’) άνοιξε το σκορ για την Φλόρα και ο Λέπικ (32΄) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με “καρέ” ηττών επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά από δύο εβδομάδες η Πάιντε, μετά τις back to back ήττες από τη Λεβάντια για κύπελλο και πρωτάθλημα, την 1η του Ιούνη αναμενόμενα λύγισε στην έδρα της 2ης Φλόρα.

Ανταγωνιστική η εμφάνιση στο Ταλίν, υπερτέρησε και στο κομμάτι της κατοχής (54%) και στο κομμάτι της επικινδυνότητας (0.86 – 1.06 xGoals), όμως έλειψε η αποτελεσματικότητα.

Με οργανωμένη άμυνα δέχθηκε το πρώτο γκολ, με σουτ εκτός περιοχής, στο “ριμπάουντ” απόκρουσης από τον στόπερ της. Έχασε την ισορροπία της μετά το 1-0, απειλήθηκε δις πριν σημαδέψει το δοκάρι σε στατικό. Με κεφαλιά σε κόρνερ έκανε το 2-0 η Φλόρα και στο δεύτερο μέρος η επιθετική πρωτοβουλία της Πάιντε δεν καρποφόρησε, την σταμάτησε ξανά το οριζόντιο δοκάρι.