* 37η αγωνιστική (προτελευταία)

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας

* Στον πρώτο γύρο (23/12): Μαλάτιασπορ – Καϊσέρισπορ 2-2

ΚΑΪΣΕΡΙΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Τραμπζονσπόρ για το Κύπελλο. Η Τραμπζονσπόρ προηγήθηκε με πέναλτι του Νουακαέμε στο 3’, ο Μπασάν ισοφάρισε το 48’ και ο Χοσεϊνί γύρισε το ματς στο 59’. Ο Μπακασέτας ισοφάρισε στο 82’ και οι Τιάμ (πέναλτι) στο 91’ και Μπασάν στο 96’ έδωσαν την πρόκριση στην Καϊσέρι.

Σε πελάγη ευτυχίας πλέει η Καϊσέρισπορ μετά την ιστορική ανατροπή της Τρίτης και την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας για δεύτερη φορά στην ιστορία της!

To πίστευε εξ αρχής, παρά το 1-0 του πρώτου αγώνα, το πίστεψε και μετά την ψυχρολουσία του 0-1 στο τρίτο λεπτό, το πίστεψε και μετά την ισοφάριση του Μπακασέτα σε πολύ κομβικό σημείο. Όχι μόνο ανέκτησε το προβάδισμα στις καθυστερήσεις, αλλά πήρε και την πρόκριση δίχως να χρειαστεί παράταση, με πρωταγωνιστή τον Μπασάν, ο οποίος είχε ρέντα, αφού στα δύο τέρματά του η μπάλα κόντραρε για να ξεγελάσει τον Τσακίρ. Πανάξια πρόκριση επί της πρωταθλήτριας, συνολικά στα διπλά παιχνίδια του ζευγαριού.

Δακρυσμένος μετά το τελικό σφύριγμα ο κόουτς Καραμάν, του οποίου η ομάδα για να φτάσει στον τελικό, πριν την Τραμπζονσπόρ, απέκλεισε Φενέρμπαχτσε και Μπεσίκτας με διπλά στην Πόλη! Την Τετάρτη ταξίδεψε στη Σεβάστεια για να παρακολουθήσει τον έτερο ημιτελικό και να δει από κοντά τον αντίπαλο του τελικού (Σίβασπορ).

Προφανώς τα δύο τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος είναι αγγαρεία για την ομάδα, όλοι έχουν το μυαλό τους στον τελικό της 26ης Μαΐου. Είναι ένα κίνητρο να επιστρέψει στις εντός έδρας νίκες και για την Superlig, μετά από πέντε αποτυχημένα παιχνίδια (0-1-4).

Σίγουρες οι απουσίες των Μενσά (χαφ), Γκαβράνοβιτς (φορ), Τσετίν (στόπερ) και Καρντόσο (εξτρέμ), αναμένεται να πάρουν ανάσες οι καταπονημένοι παίκτες.

ΚΑΪΣΕΡΙΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΜΑΛΑΤΙΑΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Ρίζεσπορ. Ο Ουμάρ στο 7’ άνοιξε το σκορ για την Ρίζεσπορ, ο Σαρί έκανε το 0-2 στο 11’. Ο Τσαγκιράν μείωσε για την Μαλάτια στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Πογιάνπαλο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 64’.

Ολοκληρώνεται σιγά σιγά το μαρτύριο για τη Μαλάτιασπορ, η οποία με το 1-3 της Κυριακής από την Ρίζεσπορ έφτασε τις 8 σερί ήττες και τις 16 στα 19 τελευταία παιχνίδια της!

Ακόμη πιο αδυναμωμένο το ρόστερ της, εκτός ομάδας και οι Ντικό, Εσκιχελάτς, παρατάχθηκε με πολλούς πιτσιρικάδες στο κυριακάτικο παιχνίδι και μοιραία υπέστη μία ακόμη ήττα. Εύκολα και από νωρίς.

“Η διαφορά ποιότητας έκρινε το παιχνίδι. Δεν είναι εύκολο, παίξαμε με πολλούς νεαρούς παίκτες. Δεν ξέρω γιατί δεν ήρθαν στην ομάδα οι Ντικό και Εσκιχελάτς. Μίλησαν με τον πρόεδρο και δεν ήμουν ενήμερος για το τι αποφασίστηκε” δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Αρσλάν, ο οποίος παρέταξε μία ενδεκάδα με μέσο όρο ηλικίας στα 20 έτη!