*Πρώτος προκριματικός γύρος του Κόνφερενς Λιγκ. Διπλοί αγώνες, ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Κρουσέιντερς (18/7). Σε περίπτωση ισόπαλου συνολικού σκορ και στα δύο παιχνίδια, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Σε ουδέτερο γήπεδο, καθώς η φυσική έδρα της Καέρναρφρον δεν πληροί τις προδιαγραφές της UEFA.

*Χωρίς VAR.

*Δεν έχουν συναντηθεί ξανά στο παρελθόν.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Λέγκια Βαρσοβίας.

ΚΑΕΡΝΑΡΦΡΟΝ (Ουαλία)

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε σε φιλική αναμέτρηση την Κλίφτονβιλ με 1-2. Άνοιξε το σκορ στο 14′, διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι στο 25′, ενώ η αντίπαλος μείωσε με τον ίδιο τρόπο στα μισά της επανάληψης (73′).

Μοναδικές στιγμές ζει ο μικρός ουαλικός σύλλογος, αφού την περασμένη χρονιά κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό του στα πλέι οφ και να εξασφαλίσει για πρώτη φορά στην ιστορία του ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Καέρναρφρον τερμάτισε στην πέμπτη θέση της κανονικής διάρκειας, η φόρμα της όμως «χτύπησε κόκκινα» στην συνέχεια.

Προετοιμάζεται για την έναρξη του πρωταθλήματος, το υλικό της έχει περιορισμένες δυνατότητες και αποτελείται κατά βάση από άσημους Ουαλούς και Άγγλους ποδοσφαιριστές. Στον πάγκο της θα κάτσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο φέρελπις Ρίτσαρντ Ντέιβις. Στα φιλικά που προηγήθηκαν, έχασε με βαρύ σκορ από τους Νιου Σεντς (7-0) αλλά κέρδισε Κόναχ Κουέι Νόμαντς και Κλίφτονβιλ.

Καέρναρφρον Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΚΡΟΥΣΕΪΝΤΕΡΣ (Βόρεια Ιρλανδία)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-3 από την Σάλφορντ σε φιλική αναμέτρηση. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 10′, δέχτηκε άλλα δύο γκολ στην επανάληψη (50′, 69′), ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Κένεντι στο 89′.

Η Κρουσέιντερς αποτελεί έναν από τους βασικούς εκπροσώπους της Βόρειας Ιρλανδίας τα τελευταία χρόνια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και ένα από τα πιο αξιόλογα μεγέθη της χώρας, με επτά πρωταθλήματα (τελευταίο το 2018). Δεν έχει καταφέρει ποτέ της όμως να βρεθεί πέρα από τον δεύτερο προκριματικό και ελπίζει φέτος για το κάτι παραπάνω. Υπάρχει αισιοδοξία για τα ματς με τους Ουαλούς, αλλά ο τεχνικός Κάντελ φροντίζει να διατηρεί προσγειωμένο το σύνολό του.

Έδωσε τέσσερα φιλικά προετοιμασίας, κέρδισε μόνο την Ερντρόνιανς, ενώ ηττήθηκε από Ντέρι Σίτι και Σάλφορντ. Τραυματίας ο αμυντικός Κάλαχερ, στο μοναδικό της αγωνιστικό πρόβλημα για σήμερα.