9η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΚΑΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Γκρενόμπλ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Αμπντί στο 19ο λεπτό, δέχθηκε την ανατροπή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (46′, 49′).

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Καέν, μετά και από εκείνες κόντρα σε Λαβάλ (2-1 εκτός) και και Σεντ Ετιέν (1-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζαν Μαρκ Φουρλάν υποδέχθηκε τη Γκρενόμπλ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα σχετικά νωρίς σε ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν κακό ποιοτικά και με ελάχιστες στιγμές. Ωστόσο, “άργησε” να επιστρέψει από τα αποδυτήρια, δέχθηκε πολύ γρήγορα την ανατροπή, ενώ παρότι προσπάθησε στη συνέχεια ήταν άστοχη στις όποιες ευκαιρίες παρουσιάστηκαν.

Παρά τη νέα απώλεια, διατηρείται στο πρώτο μισό της κατάταξης με δώδεκα βαθμούς, μετά τις οκτώ πρώτες στροφές. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Εμανουέλ Εντίμ και είναι στην αποστολή για το αποψινό Καέν – Γκινγκάμπ.

Καέν Στατιστικά

*2-3 Goals τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι με τον Ελ Ουαζάνι στο 54ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Γκινγκάμπ, μετά και την ήττα 2-1 από τη Λαβάλ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ντουμόντ υποδέχθηκε τη Μπορντό, με την οποία έμεινε στο μηδέν.

Αρκετά ανοιχτό το μεταξύ τους παιχνίδια, ωστόσο αμφότερες αποδείχθηκαν αρκετά άστοχες στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Η ίδια πάντως έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 54ο λεπτό, όταν ο Ελ Ουαζάνι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους έντεκα συνολικά και είναι σε ισοβαθμία μαζί με τις Σεντ Ετιέν και Πο, ούσα παράλληλα στο -1 από τη σημερινή της αντίπαλο. Ηττήθηκε και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της. Τραυματίστηκε ο βασικός φορ Μπατίστ Γκιγιόμ.