28η αγωνιστική

*Αήττητη η Βαλενσιέν στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Καέν, έχοντας τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Βαλενσιέν – Καέν 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΑΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Ροντέζ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (15′, 27′) και παρότι μείωσε με το αυτογκόλ του Φαντεναμπέλε στο 38ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 54′. Μείωσε και πάλι στις καθυστερήσεις, με τον Αμπντί.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των πέντε αναμετρήσεων για την Καέν, στο οποίο και μετρούσε δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Μουλέν φιλοξενήθηκε από τη Ροντέζ, από την οποία και ηττήθηκε με 3-2. Είχε αρκετές ευκαιρίες στο παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να αποσπάσει και κάτι το θετικό, μειώνοντας δυο φορές το σκορ σε 2-1 και 3-2 αντίστοιχα.

Μετά και από αυτή τη νέα της απώλεια, βρίσκεται στην έβδομη θέση, μένοντας επτά βαθμούς μακριά από την πρώτη δυάδα, που οδηγεί σε άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Υπέστη μόλις μια ήττα στα φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη επτά νίκες και πέντε ισοπαλίες. Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Ομπιάνγκ, Ντιμ, Τεϊκό, Ζαντί Σερί και Ντεμποχί, ενώ εκτός αποστολής έμεινε και ο φορ Ζανό.

Καέν Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μπαστιά, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω μόλις στο τέταρτο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τα τέρματα του Γκρίμπιτς (25′, 48′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 69′.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και πέντε παιχνίδια η Βαλενσιέν, σε ένα σερί όπου και μετράει τέσσερις ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νικολά Ραμπουέ υποδέχθηκε τη Μπαστιά, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 2-2. Αν και βρέθηκε πίσω από νωρίς, στην πορεία ανέβασε την απόδοση της και έκανε την ανατροπή έστω και προσωρινά. Ωστόσο δεν είχε καθαρό μυαλό, για να κρατήσει μέχρι τέλους, δεχόμενη την ισοφάριση στην πορεία.

Αυτή ήταν και η τέταρτη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και από εκείνες με Ροντέζ (0-0 εντός), Ντιζόν (2-2 εντός) και Κεβιγί (1-1 εκτός). Με 33 βαθμούς, βρίσκεται στο δεύτερο μισό της κατάταξης, με 33 βαθμούς, μόλις πέντε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Απέσπασε μόλις ένα βαθμό στις επτά τελευταίες εξόδους της (0-1-6). Εκτός μάχης για το παιχνίδι αυτό είναι οι τραυματίες Κουφό, Καμπά, Χαμάς και Αγιτέ.