5η αγωνιστική

*Η Καβασάκι επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία εντός της με αντίπαλο την Τόκιο.

*Η Καβασάκι σκόραρε και στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Τόκιο.

ΚΑΒΑΣΑΚΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Κασίμα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 36ο λεπτό με τον Μαρσίνιο, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (47′, 50′). Έμεινε με δέκα παίκτες στο 75′, όταν και αποβλήθηκε ο Μαρσίνιο.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Καβασάκι. Πιο συγκεκριμένα, για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόρου Όνικι φιλοξενήθηκε από την Κασίμα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα προς το φινάλε ενός αρκετά ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου. Στην πορεία ωστόσο παραδόθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου και δέχθηκε την ανατροπή.

Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Τζούμπιλο Ιβάτα (4-5 εντός) και Κιότο (0-1 εντός), οπότε και παραμένει στους τρεις βαθμούς, που πήρε στην πρεμιέρα από τη Σονάν Μπελμάρε (1-2 εκτός). Ψάχνει αντίδραση τώρα, έτσι ώστε να μη μείνει ακόμη περισσότερο πίσω από τόσο νωρίς.

Καβασάκι Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΚΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Φουκουόκα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Ναγκατόμο (28′), Αράκι (32′) και Μπανγκναγκαντέ (57′), δεχόμενη τη μείωση στο 82ο λεπτό.

Επιτέλους νίκη για την Τόκιο στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από τρία παιχνίδια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πίτερ Κλαμόφσκι φιλοξενήθηκε από τη Φουκουόκα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, πήρε σαφές προβάδισμα από το ημίχρονο, ενώ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε και τρίτο τέρμα. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία, έδωσε χώρους και δέχθηκε απλά τη μείωση στα τελευταία λεπτά.

Κάπως έτσι, έφτασε τους πέντε βαθμούς στις τέσσερις πρώτες στροφές (1-2-1), βγάζοντας αντίδραση μετά και την ήττα με 1-2 από τη Βίσσελ Κόμπε. Στα τέλη του επόμενου μήνα αναμένεται η επιστροφή στη δράση για τον Κέιγκο Χιγκάσι.