17η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

ΚΑΒΑΣΑΚΙ

Την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Καβασάκι, μετά και από εκείνες κόντρα σε Κασίβα (1-2 εκτός) και Σιμίζου (3-0 εντός). Την Τετάρτη, η ομάδα του Τόρου Όνικι φιλοξενήθηκε από την Σαπόρο, στην έδρα της οποίας πήρε τη νίκη με 1-2. Οι Ελσίνιο (42′) και Κομπαγιάσι (52′) έδωσαν προβάδισμα δυο γκολ στην ομάδα τους, πριν δεχθεί τη μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις.

Έφτασε τους 30 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση, απέχοντας δέκα βαθμούς από την πρωτοπόρο Χιροσίμα. Επιπλέον, με 24 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει τη δεύτερη πιο παραγωγική επίθεση της κατηγορίας. Τρεις νίκες, μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, μέχρι τώρα. Στα θετικά, το γεγονός πως δεν αντιμετωπίζει απουσίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Σαπόρο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goals τα εφτά τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Καβασάκι – Β-Βάρεν Ναγκασάκι παίζει στον Stoiximan

Β-ΒΑΡΕΝ ΝΑΓΚΑΣΑΚΙ

Από την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα προέρχεται η Β-Βάρεν, μετά και από εκείνη κόντρα στην Γιοκοχάμα Μαρίνος (5-2 εκτός). Την Τετάρτη, η ομάδα του Τακούγια Τακάγκι φιλοξένησε την Βίσσελ Κόμπε, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1. Ένα γκολ στο 39ο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση.

Πέμπτη ήττα στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος, ούσα και στην 15η θέση, όπου και μετράει 17 βαθμούς. Παράλληλα, διαθέτει μια από τις χειρότερες άμυνες, με 27 τέρματα στο παθητικό της. Δυο νίκες και έξι ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί στις τρεις τελευταίες εξόδους της. Πλήρης η αποστολή της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Βίσσελ Κόμπε για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.