4η Αγωνιστική

*Το G/G επιβεβαιώθηκε στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΚΑΒΑΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έζησε εφιαλτικές στιγμές την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Πιερικό, από τον οποίο διασύρθηκε με 7-0 στην Κατερίνη. Ζει πρωτόγνωρες καταστάσεις, αγωνίστηκε ακόμη και με παίκτες του μπάσκετ και του kick boxing, ωστόσο δεν κατάφερε να μην γίνει… σάκος του μποξ. Προηγήθηκε η ήττα στα χαρτιά με 3-0 από τον Απόλλων Πόντου, με τους “Αργοναύτες” να διανύουν μια πολύ δύσκολη περίοδο, τουλάχιστον μέχρι τον Ιανουάριο, όταν και θα έχουν τη δυνατότητα να προχωρήσουν σε νέες μεταγραφές, επαγγελματιών ποδοσφαιριστών. Σαν να μην έφταναν αυτά, γραφειοκρατικό πρόβλημα προέκυψε και με το γήπεδο “Ανθή Καραγιάννη”, καθώς δεν υπήρχε πιστοποιητικό καταλληλότητας των εγκαταστάσεων, προκειμένου να διεξαχθεί εκεί παιχνίδι της Super League 2.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 7-0 από τον Πιερικό γνώρισε η Καβάλα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καρανάτσιος έκανε το 2-0. Πριν το ημίχρονο Παντελιάδης (29’), Χατζάρας (34’) και Ζαφειράκης (37’) ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0, ενώ στο δεύτερο μέρος οι Μαυρίδης (46’) και Κανγκελίδης (86’ πεν) διαμόρφωσαν το τελικό 7-0.

Καβάλα Στατιστικά

*N/G στα 4/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της (Δες το στην Βetshop)

*Δεν σκόραρε στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

ΞΑΝΘΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Ξάνθη, που επικράτησε με 1-0 του Θεσπρωτού. Αξιοποίησε ιδανικά την έδρα της και τις πολλές απουσίες του αντιπάλου της και χάρη στο γκολ του Μονροόυζ στο 49’ κατάφερε να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς. Παραμένει έτσι αήττητη στο ξεκίνημα, καθώς στην πρεμιέρα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Πιερικό στην Κατερίνη.

Προηγούμενο ματς: Με 1-0 επικράτησε του Θεσπρωτού η Ξάνθη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 49’ και κράτησαν το υπέρ τους 1-0 μέχρι το τέλος.