*11η αγωνιστική

*Στο Λιγκ Καπ: Ακουρέιρι – Φίλκιρ 2-1

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΚΟΥΡΕΪΡΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Γκρίνταβικ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Μπάλντβινσον (45′) και Άρνασον (87′), ισοφάρισε προσωρινά ο Βάρντιτς στο 68′.

Χρειάστηκε ένα γκολ τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ για να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί που έφερε κόντρα στην Γκρίνταβικ. Η Ακουρέιρι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισλανδίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Μπρέινταμπλικ στις 3 Ιουλίου.

Άμεσα στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε στο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας τον διασυρμό με 4-0 στην έδρα της Στιαρνάν. Διατηρείται οριακά εντός πρώτης 6αδας, δέχτηκε συνολικά 12 γκολ στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές (2-0-2). Παραμένει αήττητη εντός έδρας με τη Φίλκιρ σε επτά αναμετρήσεις (6-1-0).

ΑΚΟΥΡΕΪΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΦΙΛΚΙΡ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εντός) με τη Ρέικιαβικ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 8′, προτού οι Γιόχανες και Έλμαρ Μπιάρνασον ανατρέψουν τα δεδομένα (12′, 19′). Απάντησαν ισάριθμες φορές οι Γκούναρσον (45+3′) και Γκάρνταρσον (64′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ε. Μπιάρνασον στο 71′.

Αήττητη για τέταρτη σερί αγωνιστική (2-2-0) παρέμεινε η Φίλκιρ με αντίπαλο την Ρέικιαβικ. Έκανε την ανατροπή στην ανατροπή στο 64′, προτού μαζέψει για τρίτη φορά την μπάλα από τα δίχτυα της στο επτά λεπτά αργότερα.

Στις τρεις εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσε μετράει μία ισοπαλία και δύο ήττες με διαφορά γκολ 2-5. Παραμένει δίχως νίκη σε τρεις αναμετρήσεις με την Ακουρέιρι (0-1-2), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Τελευταία νίκη της στις 14 Ιουλίου 2021 εντός έδρας με 2-1.