ΓΙΕΟΝΜΠΟΥΚ

Αήττητη παραμένει μετά από δεκατρία παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Γιεονμπούκ, η οποία μετράει εφτά νίκες και έξι ισοπαλίες σε αυτό το αήττητο σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τσόι Κανγκ-Χε φιλοξενήθηκε από την Σεονγκνάμ, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 75′, η Γιεονμπούκ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τα δυο τέρματα του Λεονάρντο (83′, πεν. 90′). Δευτερόλεπτα όμως μετά το προβάδισμα της, κατάφερε να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης και να αρκεστεί στο βαθμό της ισοπαλίας για δεύτερη σερί αγωνιστική. Εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πάνω από την δεύτερη Σεούλ. Σε έξι εντός έδρας παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα, η Γιεονμπούκ έχει απολογισμό πέντε νίκες και μια ισοπαλία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας 2-2 με την Σεονγκνάμ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα έντεκα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΣΟΥΓΟΝ

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε για ακόμη ένα παιχνίδι η Σουγόν, η οποία αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας στην εντός έδρας αναμέτρηση με την ουραγό Ιντσεόν, την προηγούμενη αγωνιστική. Προερχόμενη από την ισοπαλία με την Γκουανγκτζού (1-1), η ομάδα του Σέο Γιουνγκ-Βον κατάφερε να ανοίξει το σκορ κόντρα στην Ιντσεόν, στο 64ο λεπτό, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σάντος Τζούνιορ. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να διατηρήσει για πολύ αυτό το προβάδισμα της, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Όμως, τέσσερα λεπτά μετά, και πάλι ο Σάντος Τζούνιορ έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του. Με την ισοπαλία της αυτή, παρέμεινε στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος, ούσα και στην 9η θέση πιο συγκεκριμένα, όπου και μετράει 14 βαθμούς μετά από δεκατρία παιχνίδια, ισοβάθμώντας παράλληλα με την Σανγκγιού. Αήττητη στα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, με απολογισμό μια νίκη και τέσσερις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ιντσεόν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα δώδεκα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.