*23η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ρέξαμ – Ιστλεϊ 2-1

*Η Ιστλεϊ δεν έχει κερδίσει ποτέ εντός έδρας την Ρέξαμ, αλλά με πέντε ισοπαλίες σε οκτώ αγώνες.

ΙΣΤΛΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Ιστλεϊ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μπόρεχαμ Γουντ, σκοράροντας με πέναλτι του Αμπραχαμς στο 34’, σε φάση που απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Αλλά ακόμη και με παίκτη περισσότερο υπήρξαν φάσεις που κινδύνευσε με ισοφάριση.

Η Ιστλεϊ επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας με 1-0 εντός έδρας την Μπόρεχαμ Γουντ, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες, ενώ στο γήπεδό της έχει οκτώ νίκες φέτος σε 11 παιχνίδια, έχοντας γνωρίσει μόλις μία ήττα σε αυτό, από την πρωτοπόρο Νοτς Κάουντι.

Ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά διατηρείται σε απόσταση βολής, στο -2 για την ακρίβεια, από την έβδομη και τελευταία που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών, κάτι που συμβαίνει σχεδόν από την αρχή της σεζόν, πέραν κάποιων μικροενοχλήσεων ορισμένων παικτών κατά διαστήματα.

Ιστλεϊ Στατιστικά

*Εχει 3/4 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 8/11 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 6/11 N/G εντός έδρας

*Εχει 6/11 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΡΕΞΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ρέξαμ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Γιορκ, σε ένα αγώνα που προηγήθηκε με τον Ο’ Κόνορ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά δεν άντεξε ως το τέλος, δεχόμενη την ισοφάριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ντούκου.

Η Ρέξαμ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Γιορκ, παραμένοντας αήττητη για 13ο παιχνίδι, με εννιά νίκες σε αυτό το διάστημα, ενώ μακριά από την έδρα της έχει έξι ισοπαλίες σε 12 αγώνες, έχοντας χάσει στις έδρες των Νοτς Κάουντι, Τσέστερφιλντ.

«Ανεβοκατεβαίνει» στις δύο πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, αν και η διαφορά της πρώτης με την δεύτερη στη συγκεκριμένη κατηγορία είναι χαώδης! Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην δεύτερη, στο -1 από την κορυφή που είναι η μοναδική που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Βέβαια έχει ξεφύγει στο +16 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς για την άνοδο. Και έχει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος της, μαζί με την πρωτοπόρο Νοτς Κάουντι, με την οποία έχουν σχεδόν ίδιο αριθμό τερμάτων, έχοντας δεχθεί η ίδια ένα περισσότερο γκολ!

Τραυματίες και απόντες είναι οι γκολκίπερς Λάιντον, Ντιμπλ και χτύπησε σοβαρά ο αμυντικός Χόσεναχ που θα μείνει για λίγο καιρό εκτός, ενώ πιο πρόσφατα χτύπησε και ο μέσος Ντέιβις που θα απουσιάσει για περίπου τρεις μήνες!