*38η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ολνταμ-Ιστλεϊ 3-2

ΙΣΤΛΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Ιστλεϊ έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Γέοβιλ, σε έναν αγώνα που και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, το κατάφερε η αντίπαλος της με τον Γουόρθινγκτον στο 62’, ενώ αναγκάστηκε να παίξει και με 10 παίκτες, λόγω αποβολής, για περίπου 10 λεπτά στο τέλος.

Η Ιστλεϊ ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Γέοβιλ, χάνοντας ξανά έπειτα από εφτά αγώνες πρωταθλήματος, στους οποίους είχε πετύχει έξι νίκες. Και ειδικά στην έδρα της είναι αήττητη εδώ και τέσσερις αγώνες, με τρεις νίκες, χωρίς να έχει δεχθεί κανένα γκολ σε αυτό το διάστημα.

Είναι ακόμη εντός πρώτης επτάδας που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αν και έπεσε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας πλέον, στο +4 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι ακριβώς από κάτω της, έχοντας όμως και δύο αγώνες παραπάνω από αυτήν!

Επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Πάντερ, αλλά τιμωρημένος παραμένει ο μέσος Μίτσελ και προστίθεται σε αυτόν και ο μέσος Σισέ, ενώ από το τελευταίο παιχνίδι έλειψε λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Χάρπερ με τη συμμετοχή του και απόψε αμφίβολη.

Ιστλεϊ Στατιστικά

*Εχει τέσσερα σερί under 2,5

*Εχει 9/10 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 15/20 under 2,5 εντός έδρας, 13/18 στο πρωτάθλημα

*Εχει 15/20 N/G εντός έδρας, 10 σερί στα πιο πρόσφατα, 14/18 στο πρωτάθλημα

ΟΛΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ολνταμ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Γουόκινγκ, με ένα γκολ του Σέρον στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έχοντας απειλήσει και λίγο νωρίτερα, όταν είχε δοκάρι.

Η Ολνταμ πέτυχε πολύ σημαντική νίκη με 1-0 εντός έδρας απέναντι στην Γουόκινγκ, τρίτη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της, με τις δύο στα πιο πρόσφατα παιχνίδια μακριά από το γήπεδό της.

Ανέβηκε στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας λίγο περισσότερο, στο +11 συγκεκριμένα, από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ πλησιάζει σιγά – σιγά την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στο -13 από αυτήν.

Απουσιάζουν οι μακροχρόνια τραυματίες Χόουπ (ΕΠ), ΜακΓκάχεϊ (ΑΜ), Πόρτερ (ΕΠ), πιο πρόσφατα χτύπησε και λείπει και ο μέσος Γκάρντνερ.