*Στον πρώτο γύρο: Γκρίμσμπι – Ιστλεϊ 2-0

*Η Γκρίμσμπι έχει κερδίσει και στις τρεις επισκέψεις της στο παρελθόν σε αυτό το γήπεδο.

*Βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι

ΙΣΤΛΕΪ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Ιστλεϊ κέρδισε με 1-2 εκτός έδρας την Γουόκινγκ, χάρη σε τέρμα που πέτυχε στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σμιθ, έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα μετά το 90ο λεπτό. Νωρίτερα είχε γλιτώσει από το δοκάρι της, πριν προηγηθεί με τον Γουάιτχολ στο 65’, αλλά ισοφαρίστηκε σχετικά γρήγορα, από τον Ρόουλς στο 68’.

Η Ιστλεϊ κέρδισε με 1-2 εκτός έδρας την Γουόκινγκ, σκοράροντας πολύ αργά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από έξι αγώνες στους οποίους έχει τέσσερις ήττες, αλλά στο γήπεδό της έχει πέντε συνεχόμενες ήττες.

Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αρκετά χαμηλά σε αυτόν, ούσα πλέον στην 19η, εκεί που μάλλον θα τερματίσει, εκτός αν χάσει και μία θέση και πέσει στην 20η.

Πρόσφατα χτύπησε ο αμυντικός Μπρόαντμπεντ και δύσκολα θα παίξει απόψε.

Ιστλεϊ Στατιστικά

*Εχει τέσσερα σερί G/G μαζί με over 2,5

*Εχει 11/21 under 2,5 εντός έδρας στο πρωτάθλημα.

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρίμσμπι κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μπόρεχαμ Γουντ, σκοράροντας με τον ΜακΑτι στο 19ο λεπτό, έχοντας αρκετές ευκαιρίες να πετύχει και άλλα τέρμα, της ακυρώθηκε και ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα σε κάποια στιγμή του αγώνα.

Η Γκρίμσμπι κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μπόρεχαμ Γουντ, σε αγώνα έξι βαθμών, που ήταν και εξ αναβολής και της εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή της στα πλέι οφς για την άνοδο. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από δύο αγώνες, ενώ μακριά από την έδρα της δεν χάνει εδώ και έξι παιχνίδια, φέρνοντας μία νίκη και μία ισοπαλία εναλλάξ, με τη σειρά να είναι για νίκη!

Είναι σχεδόν οριστικό πώς θα τερματίσει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, εκτός αν κερδίσει ή χάσει με πολλά γκολ διαφορά και ταυτόχρονα χάσει με πολλά τέρματα η Νοτς Κάουντι ή κερδίσει με πολλά η Τσέστερφιλντ! Και μάλιστα τερματίζοντας έκτη είναι σίγουρο πώς θα αντιμετωπίσει τη Νοτς Κάουντι εκτός έδρας σε αγώνα νοκ άουτ.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι μέσοι Ράιτ, Κούρι έχοντας χάσει και τις προηγούμενες αναμετρήσεις της ομάδας τους, ενώ χτύπησε και ο αμυντικός Εφέτε που ενδεχομένως να μην παίξει ξανά φέτος και στο τελευταίο παιχνίδι τραυματίστηκε και ο μέσος Σκάνελ που σχεδόν σίγουρα δεν θα αγωνιστεί ξανά αυτή τη σεζόν.