*Αγώνας εξ αναβολής

Στον πρώτο γύρο: Γιορκ – Ιστλεϊ 0-1

ΙΣΤΛΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Ιστλεϊ έφερε 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Μπρόμλεϊ, αντέχοντας αν και έπαιξε για περίπου 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής. Πάντως είχε μία ευκαιρία να σκοράρει, που σταμάτησε στο αντίπαλο δοκάρι, αν και γλίτωσε το να δεχθεί γκολ δύο φορές από το δικό της δοκάρι.

Η Ιστλεϊ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εντός έδρας κόντρα στην Μπρόμλεϊ, αποτέλεσμα που μπορεί να θεωρηθεί θετικό, από τη στιγμή που αναγκάστηκε να παίξει για περίπου ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής. Δεν κατάφερε επομένως να πετύχει μία τέταρτη σερί νίκη, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε κιόλας. Και στο γήπεδό της δεν έχει δεχθεί γκολ στα δύο πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Μπήκε μετά από πάρα πολύ καιρό εντός πρώτης επτάδας, στην έβδομη και τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά σε απόσταση βολής, στο +2 και στο +3 συγκεκριμένα, από δύο ομάδες που είναι από κάτω της.

Τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Πάντερ που εκτίει την πρώτη από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του.

Ιστλεϊ Στατιστικά

*Εχει 6/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 14/19 under 2,5 εντός έδρας, 12/17 στο πρωτάθλημα

*Εχει 14/19 N/G εντός έδρας, εννιά σερί στα πιο πρόσφατα, 13/17 στο πρωτάθλημα

ΓΙΟΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Γιορκ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Γέοβιλ με τέρμα του Τζον – Λιούις στο 83ο λεπτό και ενώ είχε προηγηθεί με τον Ντάισον στο 15’, πριν δεχθεί την ισοφάριση από αυτογκόλ του Κρουκς στο 60’.

Η Γιορκ επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Γέοβιλ, σκοράροντας προς τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης το νικητήριο τέρμα. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από δύο αγώνες, αλλά μακριά από την έδρα της δεν έχει κερδίσει στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, με τρεις συνεχόμενες ήττες στα πιο πρόσφατα.

Συνεχίζει να είναι στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αν και έπεσε στην 18η θέση, αλλά ξέφυγε λίγο περισσότερο, φτάνοντας στο +4 για την ακρίβεια, από την ζώνη του υποβιβασμού.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο μέσος Τζέιμς, ο αμυντικός Σάντερς και ο μέσος Τόμας, ενώ χτύπησαν και ο γκολκίπερ της Ρος μαζί με τον επιθετικό Ντούκου που μάλλον θα λείψουν απόψε.