25η αγωνιστική

* Στον 1ο γύρο (11/09): Σίβασπορ – Ιστανμπούλσπορ 1-1

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Αλάνιασπορ. Ο Ετέμι έκανε το 1-0 στο 67’, ο Καβαλέιρο ισοφάρισε στο 71’ και ο Γκιουλτεκίν διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 77’.

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά τις 5 Φλεβάρη για την Ιστανμπούλσπορ, προερχόμενη από δύο σερί νίκες, με τις οποίες ενίσχυσε την υποψηφιότητά της για παραμονή στην κατηγορία.

Εκμεταλλεύτηκε το ντεφορμάρισμα της Κόνιασπορ, πέρασε με κυνικό τρόπο (0-1) από το Ικόνιο και λίγες ώρες πριν τον καταστροφικό σεισμό επικράτησε της επίσης ντεφορμέ Αλάνιασπορ (2-1), με το ίδιο στυλ παιχνιδιού, δίνοντας την πρωτοβουλία στον αντίπαλο. Κοινός παρονομαστής των επιτυχιών της η δραστικά βελτιωμένη ανασταλτική λειτουργία, η οποία συνολικά είναι η χειρότερη της λίγκας.

Μέσα στην διακοπή ενίσχυσε το ρόστερ της με τις προσθήκες των Λοσάι (αμ. χαφ – Κρακόβια), Ντέλι (στόπερ – Ντεμιρσπόρ), ενώ δανεικοί αποκτήθηκαν από Χατάισπορ και Γκαζιαντέπ, που αποχώρησαν από το πρωτάθλημα, οι Εργκούν (αμ. χαφ), Ερσόι (στόπερ), Βέλιου (εξτρέμ), Τσιχάν (εξτρέμ).

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Έζε (φορ) αδειάζοντας το απουσιολόγιο για το σημερινό παιχνίδι.

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/10 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Φιορεντίνα. Ο Μπαράκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 69ο λεπτό και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Γκραντέλ της Σίβασπορ.

Φτηνά την γλίτωσε στην Φλωρεντία την Πέμπτη η Σίβασπορ και θεωρητικά διατηρεί ελπίδες πρόκρισης για τα προημιτελικά του Conference League, αν και φάνηκε στο πρώτο ματς με την Φιορεντίνα ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά ποιότητας.

Υπέφερε στο πρώτο ημίχρονο με τους “βιόλα”, οι οποίοι έχασαν πολλές καθαρές ευκαιρίες, τελικά το γκολ το δέχθηκε σε αναμπουμπούλα στατικής φάσης, στο δεύτερο μέρος όταν έχει καταφέρει να απορροφήσει μερικώς την πίεση. Είχε και αυτή τις στιγμές της με το δοκάρι του Γούτα σε στατικό και το σουτ του Χαρίση στο φινάλε, αλλά στη συνολική εικόνα ήταν τυχερή που ηττήθηκε μόνο 1-0.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, το προηγούμενο Σάββατο παρουσιάστηκε άρρυθμη μετά από ένα μήνα απραξίας και εκτέθηκε αμυντικά από την Καραγκιουμρούκ, παρότι προηγήθηκε στο transition. Είναι κολακευτικό το τελικό 4-3, αφού μείωσε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Με τροποποιημένη προετοιμασία ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη και με τις ίδιες απουσίες των τραυματιών Γιαταμπαρέ (φορ), Οσμάνπασα (στόπερ) και Γιαλτσίν (δεξί μπακ/χαφ). Το μυαλό όλων στον σύλλογο μοιάζει να είναι στην ρεβάνς με την Φιορεντίνα, ο ίδιος ο κόουτς Τσαλιμπάι αναλώθηκε πολύ στους Ιταλούς στην τελευταία συνέντευξη τύπου. Θα γίνει rotation διαχείρισης δυνάμεων.