*30η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Στρανράερ – Ιστ Φάιφ 1-1, Ιστ Φάιφ – Στρανράερ 4-0, Στρανράερ – Ιστ Φάιφ 0-1

*6/7 over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

ΙΣΤ ΦΑΪΦ

Προηγούμενο ματς: Η Ιστ Φάιφ έφερε 1-1 εκτός έδρας από την Πίτερχεντ, ισοφαρίζοντας με τον Τρούτεν στο 58’, το γκολ που δέχθηκε από τον Παουλέτ στο 29ο λεπτό.

Η Ιστ Φάιφ δεν κατάφερε να κερδίσει, τουλάχιστον δεν έχασε κιόλας, φέρνοντας 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Πίτερχεντ. Αυτή ήταν η τρίτη της ισοπαλία στους έξι τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη.

Πάντως στο γήπεδό της κέρδισε πρώτη φορά στον πιο πρόσφατο αγώνα, έπειτα από έξι αγώνες που δεν είχε νίκη εντός.

Γενικώς παρουσιάζεται βελτιωμένη και είναι αήττητη με τον Ντικ Κάμπελ στον πάγκο της.

Αλλά όσο δεν κερδίζει, παρόλο που παραμένει στην πέμπτη θέση, έχει υποχωρήσει αρκετά, είναι στο -8 από την τέταρτη και τελευταία που οδηγεί στα play off για την άνοδο, με τις ελπίδες της να την προλάβει να μειώνονται.

Ιστ Φάιφ Στατιστικά

*Τέσσερα σερί G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*10/17 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΣΤΡΑΝΡΑΕΡ

Προηγούμενο ματς: Η Στρανράερ έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Έλγκιν, πληρώνοντας την αποβολή παίκτη της στο 45ο λεπτό. Δέχθηκε δύο γκολ στη συνέχεια από τους Γιούαν (53’), Τζέφρι (64’), μειώνοντας απλά με αυτογκόλ του Γκάλαχερ στο 79’.

Η Στρανράερ ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από την Έλγκιν, δεύτερη σερί ήττα, έκτη στους εννιά τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει.

Ειδικά μακριά από την έδρα της, κέρδισε το πρώτο φετινό παιχνίδι της στο πρωτάθλημα, αλλά από τότε δεν έχει καταφέρει ξανά να πετύχει κάποια νίκη εκτός στον θεσμό!

Βρίσκεται στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλέον έχει πλησιάσει στο +3 από την τελευταία ομάδα, που είναι εντός ζώνης υποβιβασμού, με τέτοια διαφορά τερμάτων που θεωρείται απόσταση βολής.