*Πλέι οφ πρόκρισης στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς (0-0): Καλύτερη η Δανία στο πρώτο ημίχρονο, έχανε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Κορνέλιους και Σίστο, είχε 1-2 καλές στιγμές με τον Έρικσεν, ωστόσο είτε έπεσε πάνω στον γκολκίπερ Ράντολφ, είτε ήταν άστοχη. Μόλις μια φορά απείλησε η Ιρλανδία, που έκανε παθητικό παιχνίδι, έπεσε κατακόρυφα ο ρυθμός στο δεύτερο 45λεπτο.

*Αήττητη είναι η Ιρλανδία στα τελευταία πέντε ματς με τους Δανούς (2-3-0).

*Σε σύνολο 13 μεταξύ τους αγώνων, η Δανία έχει κερδίσει μόλις τρεις φορές, η πιο πρόσφατη εκ των οποίων το 1985!

*Στο 11-7-4 το ρεκόρ της Ιρλανδίας στα τελευταία 22 εντός έδρας επίσημα ματς σε προκριματικά μεγάλων διοργανώσεων.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ

Πήρε αυτό που ήθελε η Ιρλανδία στο πρώτο παιχνίδι με τη Δανία, όπου όπως αναμενόταν παρατάχθηκε με αποκλειστικό σκοπό να μη δεχτεί γκολ. Ήταν συμπαγής και συγκεντρωμένη στο αμυντικό κομμάτι, έκλεισε τους διαδρόμους για την περιοχή της και στις λίγες περιπτώσεις που οι αντίπαλοι πραγματικά απείλησαν, είχε τον γκολκίπερ Ράντολφ σε πολύ καλή ημέρα. Απόλυτα ικανοποιητικό το τελικό 0-0 για τους Ιρλανδούς, που σήμερα οφείλουν να είναι περισσότερο επιθετικοί, χρειάζονται νίκη για να προκριθούν, καθώς με οποιαδήποτε ισοπαλία με γκολ (με το 0-0 πάει παράταση) μένουν εκτός.

Είναι μια ομάδα με μεγάλη εμπειρία στα μπαράζ σημαντικών διοργανώσεων, φέτος συμμετέχει για όγδοη φορά στην ιστορία της, περισσότερα από οποιαδήποτε άλλη στην Ευρώπη! Έρχεται από τρεις προκρίσεις στα τελευταία τέσσερα μπαράζ, ο μοναδικός αποκλεισμός της σ’ αυτήν την τετράδα ήταν το 2009 (Μουντιάλ) με το περίφημο χέρι του Ανρί, που δεν είδε ποτέ ο ρέφερι. «Με δεδομένη την ποιότητα της Δανίας, θεωρώ ότι μπορούν να σκοράρουν ένα γκολ. Αυτό σημαίνει ότι εμείς χρειαζόμαστε δύο για να προκριθούμε. Έτσι το βλέπω. Θα πρέπει να δείξουμε περισσότερη δημιουργικότητα στην έδρα μας, κάτι που πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε», είπε ο κόουτς Μάρτιν Ο’ Νιλ.

Επιστρέφει ο χαφ Μέιλερ (23,0), που ήταν τιμωρημένος στο ματς του Σαββάτου, σήμερα θα είναι βασικός στον άξονα. Αποχώρησε απ’ την αποστολή ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Έλιοτ (λόγω θανάτου συγγενικού προσώπου), στη θέση του κλήθηκε ο Κόλιν Ντόιλ (Μπράντφορντ Σίτι). Απ’ το 2002 έχει να παίξει σε Μουντιάλ η Ιρλανδία, που πάντως έδωσε το «παρών» στο Euro 2016.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 για την Ιρλανδία κόντρα στη Δανία.

Στατιστικό: Από 9/11 Under 2.5 έρχεται η Ιρλανδία ανεξαρτήτως έδρας (δες το στον Stoiximan).

Το Ιρλανδία – Δανία παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου Ευρώπη (Κλικ Εδώ)

ΔΑΝΙΑ

«Εγκλωβίστηκε» η Δανία το Σάββατο στο πρώτο ματς με την Ιρλανδία και δεν κατάφερε να βγάλει στο γήπεδο την ποιότητα της. Είχε δύο πολύ μεγάλες φάσεις στο πρώτο μέρος, όπου θα έπρεπε να σκοράρει το ένα γκολ που θα της έδινε πλεονέκτημα, δεν τα κατάφερε και στη συνέχεια δε βρήκε τις λύσεις απέναντι στη συμπαγή και πολυπρόσωπη ιρλανδική άμυνα. Σε κάθε περίπτωση, όμως, έδειξε ότι διαθέτει περισσότερη ποιότητα απ’ τους Ιρλανδούς και ότι η πρόκριση συνεχίζει να εξαρτάται κυρίως απ’ τη δική της απόδοση.

Χαρακτηριστικά είναι τα λόγια του κόουτς, Άγκε Χαρέιντε: «Αν παίξουμε στο Δουβλίνο, όπως παίξαμε στο πρώτο ματς, τότε είμαι σίγουρος ότι θα κερδίσουμε. Πιστεύω ότι η Ιρλανδία κάποια στιγμή θα αναγκαστεί να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του αγώνα και να πάρει περισσότερα ρίσκα. Έτσι, θα μας δοθούν οι χώροι για να απειλήσουμε». Έχει μεγάλη δίψα για να πάει στο Μουντιάλ η Δανία, κάτι που έχει καταφέρει μόλις τέσσερις φορές (1986, 1998, 2002 και 2010), απέτυχε το 2014. Ήταν εξαιρετική εκτός έδρας στον προκριματικό όμιλο, έχασε μόνο απ’ την Πολωνία (3-2), ήταν αήττητη στις τελευταίες τέσσερις εξόδους της (3-1-0), όπου σκόραρε συνολικά 8 γκολ!

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 για τη Δανία κόντρα στην Ιρλανδία.

Στατιστικό: Από 6/9 Under 2.5 έρχεται η Δανία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.