*Στον πρώτο γύρο: Γκρέμιο-Ιντερνασιονάλ 3–1

*Ντέρμπι του Πόρτο Αλέγκρε.

*Τρία σερί N/G τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Ιντερνασιονάλ έχασε 1-2 εντός έδρας από την Φλουμινένσε, με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ανατροπή, από τους Τζον Κένεντι (81’), Κένο (87’), έχοντας προηγηθεί με τον Μερκάδο στο 10ο λεπτό.

Η Ιντερνασιονάλ προέρχεται από μία οδυνηρή ήττα με 1-2 εντός έδρας από την Φλουμινένσε και ενώ απείχε 10 λεπτά από τη συμμετοχή της στον τελικό του Copa Libertadores. Και καλείται να την ξεπεράσει, παίζοντας το μεγάλο ντέρμπι της πόλης της!

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, τρίτη στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της, ενώ έχει και δύο σερί ήττες στο γήπεδό της.
Πλέον, εκεί που βρίσκεται στο εθνικό πρωτάθλημα, πρωταρχικός στόχος δείχνει να είναι η αποφυγή του υποβιβασμού και μετά η συμμετοχή στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ιντερνασιονάλ Στατιστικά

*4/5 G/G και over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*7/12 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Φορταλέζα, ισοφαρίζοντας με τον Λουίς Σουάρες στο 80’, το γκολ που δέχθηκε από πέναλτι του Τιάγκο Γκαγιάρδο σο 44΄.

Η Γκρέμιο απέφυγε την ήττα σε μία δύσκολη έδρα, όπως αυτή της Φορταλέζα, φέρνοντας ισοπαλία 1-1, αλλά παίζει δεύτερο σερί πολύ δύσκολο παιχνίδι μακριά από το γήπέδο της, αλλά στην πόλη της!

Δεν χάνει εδώ και τρεις αγώνες, με δύο σερί ισοπαλίες εκτός, τέσσερις στα οκτώ τελευταία παιχνίδια μακριά από την έδρα της χωρίς νίκη.

Πλέον μοναδικός τρόπος διάκρισης στη σεζόν είναι το εθνικό πρωτάθλημα, με την ομάδα να είναι στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, διεκδικώντας συμμετοχή στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, είτε απευθείας στους ομίλους, είτε στη χειρότερη περίπτωση μέσω προκριματικών. Δηλαδή θέλει να τερματίσει στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος, με ότι καλύτερο από εκεί και πέρα ως ευπρόσδεκτο, ίσως ακόμη και η κατάκτηση του τίτλου!

Άλλωστε πλέον είναι στο -8 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μποταφόγκο. Όμως αν θέλει να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, θα πρέπει να αρχίσει να κερδίζει και μακριά από την έδρα της.