*33η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φλουμινένσε-Ιντερνασιονάλ 2-0

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν περίπου πριν έναν μήνα δύο φορές στα ημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες, φέρνοντας 2-2 ισοπαλία σε αυτό το γήπεδο και με τη Φλουμινένσε να κερδίζει με 1-2 εκτός έδρας και να παίρνει την πρόκριση.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Ιντερνασιονάλ κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Κρουζέιρο, με δύο γκολ που σκόραρε με τους Μαουρίσιο (14’), Βεβέρτον (52’), πριν μειώσει απλά για την αντίπαλο της με πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Μπρούνο Ροντρίγκες. Πάντως ενδιάμεσα στα δύο τέρματα είχε γλιτώσει και από το δοκάρι της σε μία φάση.

Η Ιντερνασιονάλ πέρασε με 1-2 από την έδρα της Κρουζέιρο, κερδίζοντας ξανά έπειτα από δύο αγώνες, ενώ αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της στα εφτά τελευταία παιχνίδια, με δύο ήττες στο ίδιο διάστημα.

Μάλιστα δεν έχει καταφέρει να κερδίσει στους δύο τελευταίους αγώνες στο γήπεδό της, χωρίς να παίξει και με κανένα μεγαθήριο, απέναντι στις Κουιάμπα, Αμέρικα Μινέιρο.

Βαθμολογικά εξακολουθεί να έχει μία μικρή άνεση, καθώς βρίσκεται στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού. Αλλά ταυτόχρον μπήκε εντός θέσεων που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, ενώ είναι μόλις στο -3 από τη σημερινή της αντίπαλο. Αλλά είναι στο -11 από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις για το Κόπα Λιμπερταδόρες, κάτι που σημαίνει πως σιγά – σιγά

Ιντερνασιονάλ Στατιστικά

*9/12 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*10/12 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Φλουμινένσε κέρδισε 1-2 την Μπόκα Τζούνιορς, παίζοντας ουσιαστικά στην έδρα της! Και χρειάστηκε παράταση για να τα καταφέρει αφού προηγήθηκε με τον Κανό στο 36’, πριν ισοφαριστεί από τον Αντβικούλα στο 72’. Τελικά πήρε τη νίκη με τέρμα του Κένεντι στο 99ο λεπτό, αντέχοντας ως το τέλος, παρόλο που ο σκόρερ αποβλήθηκε για τον έξαλλο πανηγυρισμό του.

Για την Φλουμινένσε, όποιος είδε τα στιγμιότυπα από τον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες που έγινε στο “Maracana”, μπορεί να καταλάβει γιατί η σεζόν μάλλον ολοκληρώθηκε γι’ αυτήν με τον θρίαμβο και την κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες, έστω και στην παράταση.

Από τη στιγμή που δεν κινδυνεύει να υποβιβαστεί ή δεν διεκδικεί τον τίτλο, η παρουσία της στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος θα είναι μάλλον διαδικαστική, χωρίς κανέναν ουσιαστικό βαθμολογικό στόχο.

Σήμερα παίζει μακριά από την έδρα της, εκεί που έχει να κερδίσει από τις πρώτες αγωνιστικές! Στα 12 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της έχει δέκα ήττες και δύο ισοπαλίες.

Πολύ πιθανόν ο Φερνάντο Ντινίζ να αρχίζει να ξεκουράζει κάποιους παίκτες της, ειδικά τους πιο επιβαρυμένους αγωνιστικά ή τους πιο μεγάλους σε ηλικία. Ήδη για το σημερινό παιχνίδι δεν ταξίδεψαν με την αποστολή οι “βετεράνοι” Μαρσέλο, Φελίπε Μέλο, αλλά και ο επιθετικός Κάνο.