*27η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Βιτόρια Μπαϊα – Ιντερνασιονάλ 2-3

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν ήδη σε αυτό το γήπεδο φέτος, για το κύπελλο, με την Ιντερνασιονάλ να κερδίζει με 2-1.

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Η Ιντερνασιονάλ δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της Κορίνθιανς, φέρνοντας τελικά 1-1, σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Και ευτύχησε να προηγηθεί, σκοράροντας στην εκπνοή του, έστω και από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ. Αλλά ισοφαρίστηκε νωρίς και γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, στο 50’, με κεφαλιά από κοντά έπειτα από δοκάρι, ενώ στη συνέχεια δεν έγινε κάτι σημαντικό στο παιχνίδι. Στην έδρα της πάντως είναι αήττητη στο πρωτάθλημα και βρίσκεται πάντα στο -1 από την κορυφή, αν και έπεσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο τεχνικός της, Ονταϊρ Χέλμαν, είπε πως η ομάδα του προσπάθησε να κερδίσει στο τελευταίο της παιχνίδι, όπως κάνει και σε όλα, αλλά το να παίρνεις στο τέλος έναν βαθμό εκτός έδρας δεν είναι πάντα άσχημο. Και γενικώς δεν ανησυχεί για τη βαθμολογική συγκομιδή της ομάδας του στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος ως τώρα, καθώς όπως τόνισε είναι λίγες οι ομάδες που μαζεύουν περισσότερους βαθμούς στον δεύτερο γύρο απ’ ότι στον πρώτο.

Πέραν του Πάουλο Γκερέρο (ΕΠ) που είναι τιμωρημένος λόγω ντόπινγκ και δεν έχει κάνει ντεμπούτο με την ομάδα, τραυματίας εδώ και λίγο καιρό είναι ο Μολέδο (ΑΜ), ενώ τιμωρημένος και απών είναι και ο Πάτρικ (ΜΕ). Αλλά επιστρέφει από τιμωρία ο Κουέστα (ΑΜ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ιντερνασιονάλ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Κορίνθιανς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Αήττητη στα 14 τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της, με 11 νίκες.

Δείτε τα προγνωστικά Βραζιλίας (Κλικ Εδώ)

Το Ιντερνασιονάλ – Βιτόρια παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΒΙΤΟΡΙΑ

Η Βιτόρια θυμήθηκε τον κακό αμυντικό εαυτό της, διαθέτοντας άλλωστε τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, χάνοντας με 3-4 εντός έδρας από την Μποταφόγκο. Και μάλιστα αυτή η ήττα ήρθε παρόλο που προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό! Ισοφαρίστηκε στο 24’ και δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 43ο λεπτό. Μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε στο 52’, αλλά δεν άντεξε πολύ, δέχθηκε αυτογκόλ στο 54’ και άλλο ένα τέρμα στο 64’, μειώνοντας απλά στο τελικό σκορ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη της ήττα, ενώ μακριά από το γήπεδο της όχι απλά δεν κερδίζει στα 10 τελευταία παιχνίδια, με οκτώ ήττες, δεν έχει σκοράρει καν στα πέντε πιο πρόσφατα. Βρίσκεται χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, μόλις στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο τεχνικός της, Πάουλο Σέζαρ Καρπετζιάνι, είπε πως πρέπει να σκεφτεί ξανά τους παίκτες που θα χρησιμοποιήσει στην ενδεκάδα, αφού έκρινε πως αρκετοί εξ αυτών παρουσίασαν μία αφέλεια και ανοργανωσιά στο τελευταίο παιχνίδι τους. Βέβαια δεν θέλησε να αναφερθεί ονομαστικά, αλλά όπως τόνισε είναι το τίμημα που πληρώνουν για το γεγονός πως διαθέτουν ένα αρκετά νεανικό σύνολο.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία Κανού (ΑΜ), χτύπησε και θα λείψει ο Ερικ (ΕΠ), ενώ κάποιες ενοχλήσεις εξακολουθούν να έχουν οι Αρούκα (ΜΕ), Γουίλιαν Φαρίας (ΜΕ), Λουάν (ΜΕ), με τη συμμετοχή τους αμφίβολη. Επιστρέφουν από τιμωρία ο δεξιός μπακ Ζέφερσον και ο μέσος Ροντρίγκο Αντράντε.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Βιτόρια έχασε 3-4 εντός έδρας από την Μποταφόγκο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει πέντε σερί N/G εκτός έδρας.