*10η αγωνιστική

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Ιντερνασιονάλ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Νασιονάλ, ανοίγοντας το σκορ με τον Άλαν Πάτρικ στο 63ο λεπτό, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από τον Νταμιάνι στο 89’.

Η Ιντερνασιονάλ δεν μπόρεσε να κερδίσει, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε κιόλας από την Νασιονάλ, φέρνοντας 1-1 εκτός έδρας για το Κόπα Λιμπερταδόρες. Ευτυχεί να κρατάει την τύχη στα χέρια της. Κερδίζει τελευταία αγωνιστική εντός έδρας την Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν και συνεχίζει στους “16” του θεσμού. Στη χειρότερη πάντως θα συνεχίσει στα πλέι οφ για τους “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία της, έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες, δύο εκ των οποίων επιτεύχθηκαν στο γήπεδό της.

Στο εθνικό πρωτάθλημα της χώρας δεν τα πάει πολύ καλά, καθώς παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Βραζιλίας, υποχώρησε στην 14η θέση του, απέχοντας πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία είναι στο +4, απ’ ότι στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, από την οποία είναι στο -6.

Θα απουσιάσουν ο τραυματίας επιθετικός Ντε Πένια που έχει κάποιες ενοχλήσεις, και ο διεθνής με τις ΗΠΑ μέσος Τζόνι.

Ιντερνασιονάλ Στατιστικά

*Εχει 8/10 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/15 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 8/15 G/G εντός έδρας

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βάσκο Ντα Γκάμα έχασε με το “βαρύ” 1-4 εντός έδρας από την Φλαμένγκο, με ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δέχθηκε τέσσερα γκολ από τους Πούλγκαρ (14’), Γκέρσον (16’), Πέντρο (42’), Αϊρτόν Λούκας (45’). Και απλά μείωσε με πέναλτι του Ζαϊρ στο 58ο λεπτό.

Η Βάσκο Ντα Γκάμα έχασε με 1-4 εντός έδρας από την Φλαμένγκο, αν και ουσιαστικά έπαιζε στο γήπεδο της αντιπάλου της, για εισπρακτικούς λόγους. Αγωνιστικά της κοστίζει αρκετά αυτή η ήττα, καθώς είναι η τέταρτη σερί, πέμπτη στους οκτώ τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, μετά τη μία και μοναδική της νίκη στο εθνικό πρωτάθλημα, στο γήπεδο της Ατλέτικο Μινέιρο!

Με αυτά τα αποτελέσματα είναι λογικό να παραμένει χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, βρέθηκε εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 19η θέση, την προτελευταία, αν και είναι ακόμη σε απόσταση βολής, στο -3 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής..

Εκτός αποστολής έμειναν λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Πάουλο Ενρίκε, οι μέσοι Αντρέι, Καραμπαχάλ και ο επιθετικός Εγκινάλντο.