ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ

Την έβδομη της ήττα στα οκτώ τελευταία της παιχνίδια υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Ίντερ Τούρκου, η οποία έχει πανηγυρίσει και μια νίκη κόντρα στην Ιλβ (1-0). Με τον Γιάμι Βαλένιους στον πάγκο της και τον Πέτρο Κανακούδη βασικό κατά την επιστροφή του, η Ίντερ Τούρκου φιλοξενήθηκε από την Λάχτι, κόντρα στην οποία ηττήθηκε με 1-0, δεχόμενη γκολ στο 20ο λεπτό του παιχνιδιού. Η νέα της αυτή ήττα την ”έριξε”στην 11η θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει έντεκα βαθμούς μετά από δώδεκα παιχνίδια πρωταθλήματος, ούσα πάνω μόνο από την σημερινή της αντίπαλο, Χέλσινγκφορς, η οποία είναι δυο βαθμούς πίσω. Δυο νίκες, μια ισοπαλία και τρεις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα. Στο σημερινό παιχνίδι, ο Βαλένιους θα παρατάξει την ομάδα του με πολλές απουσίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Λάχτι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης έμεινε για έβδομο διαδοχικό παιχνίδι η Χέλσινγκφορς, έχοντας απολογισμό μια ισοπαλία και έξι ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα φιλοξένησε την Π. Βάνταα, από την οποία και ηττήθηκε με σκορ 1-2. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δυο γκολ διαφορά από το πρώτο κιόλας μέρος και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν για το τελικό σκορ με το τέρμα του Σαλμικίβι στο 53ο λεπτό. Αυτή ήταν και η πέμπτη διαδοχική ήττα για την Χέλσινγκφορς. Στην 12η και τελευταία θέση της βαθμολογίας, πλέον, μετρώντας εννέα βαθμούς, μετά από δώδεκα παιχνίδια. Έχει ηττηθεί στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, παρότι ήταν αήττητη στα δυο πρώτα, με απολογισμό μια νίκη και μια ισοπαλία. Με απουσίες και πάλι η Χέλσινγκφορς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Π. Βάνταα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.