5η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Στον πρώτο γύρο: Ουνιβερσιτάριο – Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε 2-0

ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ ΣΑΝΤΑ ΦΕ (Κολομβία)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Χιμνάσια Λα Πλάτα, για το Κόπα Σουνταμερικάνα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα, τον οποίο και ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Μορέλο (42′).

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε στα παιχνίδια της. Την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του υπηρεσιακού Χεράρδο Μπεντόγια φιλοξενήθηκε από τη Χιμνάσια Λα Πλάτα, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 1-0. Σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τη σύρραξη των παικτών στο φινάλε του ημιχρόνου, όπου αμφότερες είχαν από μια αποβολή παικτών αλλά και των δυο προπονητών, η ίδια απείλησε κυρίως από μακρινή απόσταση και χωρίς μεγάλη επιτυχία. “Πλήρωσε” μια αμυντική αδράνεια στο φινάλε.

Παραμένει έτσι στους τέσσερις βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια και είναι στην τρίτη θέση του ομίλου, πάνω μόνο από τους Αργεντίνους. Χωρίς επίσημο ματς έκτοτε, καθώς το Απερτούρα της Κολομβίας έχει ολοκληρωθεί. Από τις κερκίδες θα δει το αποψινό Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε – Ουνιβερσιτάριο ο κόουτς Μπεντόγια, όπως και οι Βίλσον Μορέλο και Χουάν Ροά, καθώς αποβλήθηκαν στο προηγούμενο. Στην αποστολή είναι και πάλι οι Μαντίγια και Γιοχάν Τόρες, που επέστρεψαν από το Παγκόσμιο Κύπελλο U20.

Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε Στατιστικά

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΡΙΟ (Περού)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Κούσκο, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Βαρέλα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ουνιβερσιτάριο, μετά από δυο σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Τα ξημερώματα του Σαββάτου, η ομάδα του Χόρχε Φοσάτι υποδέχθηκε την Κούσκο, για το Απερτούρα του Περού, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους ματς, με ελάχιστες αξιόλογες ευκαιρίες, όμως η ίδια κατάφερε να βρει δίχτυα στο φινάλε του ημιχρόνου και να το κρατήσει μέχρι τέλους.

Μοιράζεται έτσι τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία Α Περού με τη Σπόρτινγκ Κριστάλ, ούσα παράλληλα στο -5 από την πρωτοπόρο Αλιάνσα Λίμα, μια αγωνιστική πριν το φινάλε. Δυο νίκες και από μια ισοπαλία και ήττα ο απολογισμός της στον όμιλο του Κόπα Σουνταμερικάνα, γεγονός που τη φέρνει στο -1 από τη Γκοϊάς. Μακροχρόνια απόντας ο εξτρέμ Ρομπέρτο Σιούτσο, δεν επηρεάζει.