18η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Εστουδιάντες στα 6 τελευταία μεταξύ τους (3-3-0).

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΟΡΔΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Σαν Λορέντσο. Ο Βομπεργκάρ σκόραρε δις με πέναλτι στο 71’ και 87’. Ενδιάμεσα (83’) αποβλήθηκε ο Καράνσα της Ινστιτούτο.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Ινστιτούτο το περασμένο Σάββατο στο Μπουένος Άιρες, εντός προγράμματος αυτή από την άχαστη στο γήπεδό της Σαν Λορέντσο. Κατηφορίζει σταθερά στη βαθμολογία μετά το καλό της ξεκίνημα στην σεζόν. Στα 6 τελευταία κέρδισε μόνο την Κολόν (1-1-4) με γκολ στο 92’.

Όπως τόσες και τόσες ομάδες δεν κατάφερε να απειλήσει στο “Νουέβο Γκασόμετρο” και η πίεση που της ασκήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο καρποφόρησε για τους γηπεδούχους, με τους παίκτες του Μποβάγλιο να κάνουν ανόητα μαρκαρίσματα εντός περιοχής.

Ενόψει Εστουδιάντες θα λείψουν οι τιμωρημένοι αναντικατάστατοι Καράνσα (κίπερ), Αλαρκόν (στόπερ). Τραυματίες είναι οι Μπάι (αρ. μπακ) και Μπότσι (μέσος).

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΟΡΔΟΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-4) επί της Τακουάρι. O Γοδόι (56’) άνοιξε το σκορ, ο Μποσέλι σκόραρε δις (59’ & 77’), αλλά έχασε πέναλτι στην συνέχεια, ενδιάμεσα με αυτογκόλ (75’) έγινε το 0-3.

Ακάθεκτη η “πίντσα” με τον Ντομίνγκες στον πάγκο, έφτασε τα 13 παιχνίδια δίχως ήττα (10-3-0) ανεξαρτήτως διοργάνωσης! Την Πέμπτη εξασφάλισε με εντυπωσιακό τρόπο την παρουσία της στα νοκ άουτ του Sudamericana και θα παίξει στα ίσια με την Μπραγκαντίνο για την πρωτιά του ομίλου.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, την προηγούμενη Παρασκευή δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά πλέον έχει βρει τρόπο να κερδίζει και στη μέτρια βραδιά της. Μετά από ένα άχρωμο πρώτο ημίχρονο υποδεχόμενη την Μπάνφιλντ, ξεδίπλωσε ωραία κάθετη επίθεση για το καθοριστικό γκολ και μετά την ακόλουθη αποβολή των φιλοξενούμενων διαχειρίστηκε εύκολα ως το τέλος το 1-0.

Πέραν του τραυματία Πιάτι (εξτρέμ), δεν υπάρχουν αξιοσημείωτες απουσίες για το ταξίδι στην Κόρδοβα.