ΙΛΒ

Την τέταρτη νίκη της σε πέντε παιχνίδια και τρίτη διαδοχική κατάφερε να πανηγυρίσει η Ιλβ. Προερχόμενη από την εκτός έδρας επικράτηση επί της Χέλσινγκφορς (0-1), η ομάδα του Γιάρχο Βις υποδέχθηκε την Κουόπιο, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τεντένγκ, ο οποίος ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του. Αυτό ήταν και το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στο οποίο η Ιλβ διατηρεί το μηδέν παθητικό. Με το ”τρίποντο” της αυτό, έφτασε τους 18 βαθμούς σε δέκα παιχνίδια και βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, εφτά βαθμούς μακριά από την δεύτερη Μάριεχαμν και ένα πάνω από Κέμι Κινγκς, Κουόπιο και Σεϊναγιόεν. Σε τρία παιχνίδια που έχει δώσει μπροστά στο κοινό της, έχει απολογισμό τρεις νίκες και μια ήττα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Κουόπιο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΒΑΑΣΑ

Την πρώτη της νίκη μετά από δυο αγωνιστικές κατάφερε να πανηγυρίσει και πάλι η Βάασα, η οποία είχε απολογισμό μια ισοπαλία και μια ήττα σε αυτά τα δυο παιχνίδια της. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Πέτρι Βουορίνεν φιλοξένησε την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Ελσίνκι, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει μια εύκολη νίκη με 3-0. Ο Μόρισι στο 20′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τον Λάχτι, εφτά λεπτά αργότερα, να διπλασιάζει τα τέρματα της. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση έγραψε στο 85ο λεπτό ο Κλένον. Με τη νίκη της αυτή, η Βάασα έφτασε τους 14 βαθμούς σε έντεκα παιχνίδια και πλέον βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας. Στα έξι παιχνίδια που έχει δώσει μακριά από την έδρα της, η Βάασα μετράει μια νίκη, μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες, μετρώντας ένα βαθμό στα τέσσερα τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Ελσίνκι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.