11η αγωνιστική

*No Goal τα τέσσερα τελευταία Ίλβες – Χόνκα.

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΙΛΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χάκα, για το πρωτάθλημα. Παρότι πήρε προβάδισμα στο 29′ με τον Εντιαγέ, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 67ο λεπτό.

Αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων για την Ίλβες, έχοντας μια νίκη και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Κάλιο φιλοξενήθηκε από τη Χάκα, με την οποία έμεινε στο 1-1. Ισορροπημένο το μεταξύ τους ματς σε γενικές γραμμές, με την ίδια να παίρνει το προβάδισμα και λίγο αργότερα να βρίσκει δις το δοκάρι. Δέχθηκε την ισοφάριση στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε, χάρη στο δοκάρι.

Δεύτερη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και το εντός 2-2 με τη Λάχτι, έφτασε τους 13 βαθμούς και είναι σε ισοβαθμία με την Ίντερ Τούρκου, η οποία έχει όμως και δυο ματς λιγότερα. Χωρίς νίκη στα τρία πιο πρόσφατα εντός της (0-2-1). Άπαντες παρόντες, με εξαίρεση τον εξτρέμ Παρφίτ-Γουίλιαμς, που έχει υποχρεώσεις με την εθνική του ομάδα.

Ίλβες Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΟΝΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Μάριεχαμν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο δεύτερο λεπτό και παρότι έχασε πέναλτι στο 17′ με τον Κλέσιο, στην πορεία έκανε την ανατροπή με τα τέρματα των Κόσκι (30′) και Κλέσιο (37′). Με δέκα παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 44′.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χόνκα, μετά από τις δυο ήττες που υπέστη κόντρα σε Κότκα (0-1 εντός) και Ίντερ Τούρκου (2-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βέσα Βασάρα υποδέχθηκε τη Μάριεχαμν, την αντίσταση της οποίας έκαμψε με 2-1. Μπορεί να βρέθηκε από νωρίς πίσω και λίγο αργότερα να έχασε πέναλτι, ωστόσο δεν έπεσε ψυχολογικά, είχε τη συγκέντρωση και έκανε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα. Ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο, είχε αριθμητικό πλεονέκτημα και αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν διεύρυνε ακόμη περισσότερο τα τέρματα της.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 15 βαθμούς και είναι στο +2 από τη σημερινή της αντίπαλο, η οποία όμως έχει και δυο ματς λιγότερα στη βαθμολογία Α Φινλανδίας. Από δυο νίκες, ισοπαλίες και ήττες στα εκτός της. Σταθερά εκτός μάχης ο Γιέρι Βουτιλάινεν.