*Φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες. Ο κάθε όμιλος αποτελείται από τέσσερις ομάδες. Οι δυο πρώτοι κάθε ομίλου περνούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ ο τρίτος θα συνεχίσει στο Κόπα Σουνταμερικάνα.

*Βαθμολογία 8ου ομίλου: Γκρέμιο 10β. (4 αγ.), Γκουαρανί 7β. (4 αγ.), Ικίκε 6β. (4 αγ.), Ζαμόρα 0β. (4 αγ.)

*Στο πρώτο γύρο: Γκρέμιο – Ικίκε 3-2

ΙΚΙΚΕ (Χιλή)

Μπορεί να μην ξεκίνησε θετικά την διοργάνωση, γνωρίζοντας δυο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, ωστόσο η Ικίκε έκανε την αντεπίθεση της και μετράει πλέον δυο νίκες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χάιμε Βέρα φιλοξένησε την Ζαμόρα και πήρε το προβάδισμα με το τέρμα του Ράμος στο 14ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 1-2, πριν ο Καρόκα ισοφαρίσει για την ομάδα του. Τρία λεπτά μετά, η Ζαμόρα πήρε και πάλι το προβάδισμα, όμως με τα τέρματα των Καρόκα (90’+2) και Μπιελκίεβιτς (90’+5), η Ικίκε κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-3. Έφτασε έτσι τους έξι βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια, ούσα και στην τρίτη θέση, τέσσερις βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο και αποψινή αντίπαλό της, Γκρέμιο. Έχει μπει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης, ούσα ένα βαθμό πίσω από την δεύτερη Γκουρανί.

Προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σαντιάγκο Γουόντερερς, για το πρωτάθλημα της Χιλής. Αν και προηγήθηκε με τον Ράμος στο 31′, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, ολοκληρώνοντας παράλληλα το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Καρόκα στο 90′. Έφτασε τους 21 βαθμούς σε δώδεκα παιχνίδια και είναι στην δεύτερη θέση μαζί με την Ουνιβερσιδάδ, ούσα και ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Κόλο-Κόλο. Είναι αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, μετρώντας δυο νίκες και δυο ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σαντιάγκο Γουόντερερς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Libertadores (Κλικ Εδώ)

ΓΚΡΕΜΙΟ (Βραζιλία)

Αήττητη παραμένει η Γκρέμιο, μετά και τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές στο Κόπα Λιμπερταδόρες, μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρενάτο Γκαούτσο φιλοξένησε την Γκουαρανί, την οποία και συνέτριψε με 4-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της ομάδας του ήταν ο Λούκας Μπάριος, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ (8′, 28′, 79′), ενώ μια φορά βρήκε δίχτυα και ο Πέδρο Ζερομέλ (45’+4). Οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει προσωρινά σε 2-1, με το αυτογκόλ του Λέο Μόουρα (34′). Με δέκα βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια, η Γκρέμιο είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και πλέον χρειάζεται μια μόλις νίκη στα δυο παιχνίδια που απέμειναν, για να “σφραγίσει” την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Για την αποψινή αναμέτρηση στην έδρα της Ικίκε, ο Ρενάτο Γκαούτσο δεν μπορεί να υπολογίζει σε τέσσερις βασικούς του παίκτες, οι οποίοι παρέμειναν στην Βραζιλία. Πιο συγκεκριμένα, εκτός λόγω τραυματισμού είναι οι Εντίλσον (ΑΜ 0/0), Μαϊκόν (ΜΕ 0/0), Μίλερ Μπολάνιος (ΕΠ 0/0) και Γκαστόν Φερνάντεζ (ΕΠ 0/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Γκουαρανί για το Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.