ΙΑΣΙ

Την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική, η Ιάσι. Η ομάδα του Νίκολο Νάπολι φιλοξενήθηκε από την Κραϊόβα, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε το σκορ 3-2, παρότι κατάφερε να προηγηθεί προσωρινά με 1-2, στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Γκολούμποβιτς στο (45′) και ο Αντρέι Κριστέα (49′) ήταν οι σκόρερ από πλευράς φιλοξενουμένων. Αυτή η ήττα στοίχισε από την Ιάσι την πρώτη θέση, και πλέον έχει υποχωρήσει στη δεύτερη, ένα βαθμό πίσω από την Κραϊόβα. Έχει ηττηθεί στα τρία από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα, όπου και μετράει επίσης δυο νίκες και μια ισοπαλία. Θέλει νίκη στο σημερινό παιχνίδι, ελπίζοντας παράλληλα σε στραβοπάτημα της Κραϊόβα, για να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από την Κραϊόβα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ

Αήττητη παρέμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η Μποτοσάνι, η οποία έχει απολογισμό τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λέο Γκροζάβου φιλοξενήθηκε από την Τιμισοάρα, της οποίας και επικράτησε με 1-4. Ο Μπορντεϊάνου στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, που πέντε λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκαν. Ωστόσο, με τα τέρματα των Φούλοπ (33′) και Καμπρέρα (36′) κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Το τελικό σκορ στην αναμέτρηση έγραψε ο Ιβανοβίτσι στο 49ο λεπτό. Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας η Μποτοσάνι, μετρώντας 34 βαθμούς σε δώδεκα παιχνίδια, ισοβαθμώντας με την Κονκόρντια, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο. Αήττητη στα τρία τελευταία παιχνίδια μακριά από την έδρα της, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Πόλι Τιμισοάρα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.