*13η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Μόλις μία νίκη έχει ο Ηρόδοτος απέναντι στην Παναχαϊκή εντός έδρας στα πέντε μεταξύ τους παιχνίδια (1-0-4).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Δεν είχε καμία τύχη λόγω της σύνθεσης ανάγκης που κατέβασε στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό Β την περασμένη αγωνιστική, μοιραία ηττήθηκε με 4-0. Άνευ κριτικής το παιχνίδι, δεν πέρασε την μεσαία γραμμή του κέντρου και δεν είχε ίχνος τελικής προς την αντίπαλη εστία, ενώ δέχθηκε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο σε ρυθμό ρελαντί.

Το αγωνιστικό έχει περάσει καιρό τώρα σε δεύτερη μοίρα, όλα δείχνουν πως θα βαρέσει διάλυση και μάλιστα σύντομα, αφού δέχεται απανωτά χτυπήματα από όλα τα μέτωπα. Αρχικά, δεν φαίνεται να δικαιώνεται ως προς την έκβαση του αγώνα με την ΑΕΚ Β, στον οποίον δεν είχε κατέβει λόγω μαζικών κρουσμάτων γαστρεντερίτιδας, όπως είχε υποστηρίξει. Κατόπιν, τα σοβαρά οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει τον έφεραν με αφαίρεση τριών βαθμών στην τελευταία θέση του πίνακα και στο απόλυτο μηδέν. Τέλος, πολλοί από τους παίκτες που αγωνίστηκαν απέναντι στον Ολυμπιακό Β, δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής. Κωμικοτραγικές καταστάσεις βιώνει η ομάδα της Αλικαρνασσού, που είναι εμφανές πως τρέχει στον αυτόματο καιρό τώρα.

Ηρόδοτος Στατιστικά

*Βρέθηκε να χάνει στα 8/10 τελευταία πρώτα ημίχρονα

*Δέχεται γκολ πρώτος στα 9/10 τελευταία παιχνίδια του

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Προηγούμενο ματς: Έψαχνε αντίδραση μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα, την βρήκε απέναντι στην ΑΕΚ Β την οποία και συνέτριψε με 4-0 στην έδρα της την περασμένη αγωνιστική. Εμφάνιση πολλών αστέρων από τους Πατρινούς, που έπαιξαν από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό με το πόδι στο γκάζι, κατάφεραν να σημειώσουν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και δεν απειλήθηκαν στο ελάχιστο.

Η ήττα και η κακή εμφάνιση στο ντέρμπι με την Κηφισιά αποδείχθηκε μία κακή παρένθεση για την Παναχαϊκή, που συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πριν από το ματς με την ομάδα των βορείων προαστίων. Μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους επτά βαθμούς και όπως δήλωσε και ο Σούλης Παπαδόπουλος, το πρωτάθλημα έχει ακόμη πολύ δρόμο και με την εικόνα της δείχνει ικανή να το παλέψει. Συμπλήρωσε κάρτες ο Τσιάρας, παραμένουν τραυματίες οι Καρλίνιος και Μυτίδης.