*Νότιος όμιλος.

*Στον Α’ γύρο: Kαλαμάτα – Ηρόδοτος 2-0

*Και τα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Στο ντέρμπι των υποβιβασμένων ομάδων, ηττήθηκε με 0-1 από την Επισκοπή εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, από καθαρή τύχη δεν έμεινε πίσω στο σκορ νωρίτερα από το δεύτερο ημίχρονο, τον γλίτωσε από σωτήριες επεμβάσεις ο κίπερ του. Τελικώς, λύγισε στο 87′ και δέχτηκε τότε το μοναδικό γκολ της συνάντησης.

Ήλπιζε πως θα μπορέσει να πάρει βαθμό ή βαθμούς σε ένα φαινομενικά βατό παιχνίδι απέναντι σε έναν σύλλογο με παραπλήσια οικονομικά και διοικητικά προβλήματα, ωστόσο η εικόνα του ήταν και πάλι απογοητευτική, παρά τις φαινομενικές αλλαγές που γνώρισε η ομάδα κατά την διάρκεια της διακοπής. Δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα, μολονότι ο τεχνικός Ηλίας Φυντάνης δεν συνηθίζει να ανακοινώνει αποστολή.

Ηρόδοτος Στατιστικά

*Δεν έχει σκοράρει στα οκτώ τελευταία παιχνίδια του

*6/8 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Under 2,5

KAΛΑΜΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Δεν μπορεί με τίποτα να σηκώσει κεφάλι και οι παίκτες της βγάζουν μεγάλη αδιαφορία. Κάτι τέτοιο συνέβη και στο προηγούμενο παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ Β εκτός έδρας, όπου έμεινε ισόπαλη δίχως τέρματα (0-0). Αποκαρδιωτική η εικόνα της, στο πρώτο μέρος δεν απείλησε στο ελάχιστο και περίμενε την αντίπαλο, ενώ στην επανάληψη ήταν κάπως πιο κινητική αλλά και πάλι η γηπεδούχος ήταν αυτή που βρέθηκε πιο κοντά στο γκολ.

Έχει χάσει εδώ και αρκετές εβδομάδες την υπόθεση διεκδίκησης της ανόδου και δείχνει να το έχει παρατήσει για τα καλά, αφού δεν μπορεί να κερδίσει ούτε ομάδες με πολύ λιγότερο μπάτζετ και ποιότητα από εκείνη. Πλέον όμως, οφείλει να κερδίζει μιας και ο υποβιβασμός δεν είναι τόσο μακριά (+6). Συμπλήρωσε κάρτες ο Ματέους, τραυματίες οι Μπακαγιόκο, Μπενίτες, Μαβινγκά, Τριανταφυλλάκης. Διεθνής ο κίπερ Μέντες.