*15η αγωνιστική

*Βορειος όμιλος.

*Δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στην ιστορία τους.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Προηγούμενο ματς: Πανηγύρισε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 2-3 στην έδρα του Μακεδονικού την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κατάφερε να προηγηθεί με το «καλημέρα» στο παιχνίδι (4′), η συνέχεια ωστόσο στο πρώτο μέρος δεν ήταν ανάλογη για τον ίδιο, αφού υπέστη ανατροπή (10′, 39′). Στην επανάληψη, κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα, να ανεβάσει τις γραμμές του και να ανατρέψει εκ νέου το σκορ (62′, 81′). Οχυρώθηκε στην άμυνά του και δεν δέχτηκε καμία απειλή μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Μπορεί να τον είχαν οι περισσότεροι ξεγραμμένο, ωστόσο πήρε παίκτες και ανέβασε το αγωνιστικό του ταβάνι, με αποτέλεσμα τώρα πλέον να παρουσιάζεται περισσότερο ανταγωνιστικός. Αυτό φυσικά γίνεται εμφανές μέσα από τα αποτελέσματά του, αφού με 16 βαθμούς κατάφερε να βγει εκτός ζώνης για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα. Θέλει φυσικά να συνεχίσει σε ανάλογο τέμπο. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Τσιμίκας και Δοδοντσάκης, μακροχρόνιος ο Καψάλης.

Ηρακλής Λάρισας Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Over 2,5

*12/13 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με N/G

ΒΕΡΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της μέχρι τώρα για το πρωτάθλημα και κατάφερε να ηττηθεί με κάτω τα χέρια από το νεανικό σύνολο του Διαγόρα με 0-2 εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Μόνιμα σε παθητικό ρόλο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, τακτική που ουδέποτε συνηθίζει, από καθαρή τύχη δεν έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος. Αυτό έγινε στο 54′, ενώ επτά λεπτά μετά δέχτηκε και το δεύτερο. Δεν μπόρεσε να βγάλει την παραμικρή αντίδραση και το σκορ έμεινε ως έχει μέχρι το φινάλε.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» κατάφερε πέρσι να κάνει πρωταθλητισμό, φέτος όμως τα πράγματα εξελίσσονται εφιαλτικά μέχρι στιγμής. Με τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια πλέον βρίσκεται εντός ζώνης και στο -3 από τον σημερινό της αντίπαλο, έχοντας βέβαια ένα ματς λιγότερο. Παραμένουν εκτός με θέματα τραυματισμών οι Μπουκουβάλας, Φασίδης, Ορφανίδης, Μασούρας, Ισαακίδης, αλλά και ο τιμωρημένος Κολλαράς.