*Βόρειος όμιλος.

*Γειτονικό ντέρμπι, χωρίς αντιπαλότητα.

*Στον Α’ γύρο: AEΛ – Ηρακλής Λάρισας 3-0

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ασταμάτητος, κέρδισε και την Βέροια εντός έδρας με 2-1 την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος και έφτασε αισίως στις τρεις σερί νίκες. Μπήκε δυνατά αλλά από το πουθενά έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 8′. Η απάντησή του ήταν εξαιρετική, δεν πτοήθηκε στιγμή και κατάφερε με γκολ στο 28′ και στο 45′ να ανατρέψει την κατάσταση πριν από το ημίχρονο. Διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά του στην επανάληψη, περιόρισε τις απειλές και έφτασε δίκαια στην νίκη.

Για πρώτη φορά φέτος βρίσκεται εκτός ζώνης, εκπλήσσει τους πάντες ειδικά αν θυμηθεί κανείς το αποκαρδιωτικό του ξεκίνημα. Βάλσαμο ήταν για την ομάδα της Λάρισας η διακοπή, είχε την ευκαιρία να προσαρμόσει πολλούς καινούργιους παίκτες στο ρόστερ της και να βρει την απαιτούμενη χημεία. Τιμωρημένος ο Μπάμης, πάντα εκτός οι Δοδοντσάκης, Καψάλης και Τσιμίκας λόγω τραυματισμών.

Ηρακλής Λάρισας Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Over 2,5

*12/14 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με N/G

Α.Ε ΛΑΡΙΣΑ

Προηγούμενο ματς: Σε κρίση παρά την αλλαγή προπονητή, ηττήθηκε από τον Διαγόρα στην Ρόδο με 1-0 την περασμένη αγωνιστική, στο ντεμπόυτο του Παναγιώτη Γκουτσίδη στον πάγκο της. Λίγα πράγματα από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πάρει σε κανένα σημείο αυτού τα ηνία της αναμέτρησης και μοιραία έμεινε πίσω στο σκορ από το 32′. Η αντίδρασή της δεν ήρθε ποτέ, μολονότι στο δεύτερο μέρος έχασε λίγες καλές στιγμές.

Σε πλήρως μεταβατική φάση φαίνονται να βρίσκονται οι «Βυσσινί», οι συνεχόμενες αλλαγές στην τεχνική τους ηγεσία δεν φαίνεται να την έχουν βοηθήσει, την ίδια στιγμή που αγωνιστικά έχουν μείνει χωρίς στόχους. Δεν τίθεται ζήτημα ανόδου, μοιάζει απίθανο να καλυφθεί με τα δεδομένα αυτά το -9 (με ματς παραπάνω) από τον Πανσερραϊκό. Πάντα στα πιτς ο κίπερ Θεοδωρόπουλος και οι Μαξιμένκο, Νούνιεζ και Γαρουφαλιάς.