*Νότιος όμιλος.

*Στον Α’ γύρο: ΑΕΚ Β – Ηλιούπολη 0-0

*Σε φιλικό στις 18/2: Ηλιούπολη – ΑΕΚ Β 0-2

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Προηγούμενο ματς: Ήξερε πως η αποστολή της στην έδρα της πρωτοπόρου Κηφισιά ήταν αρκετά δύσκολη και μοιραία ηττήθηκε με 2-0 την περασμένη αγωνιστική. Το πάλεψε πάντως και η εμφάνισή της ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπής. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 17′, έβγαλε ωραία αντίδραση στην συνέχεια και κατάφερε να πιέσει την αντίπαλό της στην επανάληψη, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες για ισοφάριση. Στο 76′ δέχτηκε το δεύτερο γκολ από μία αντεπίθεση, τέρμα που έκρινε εν πολλοίς και την αναμέτρηση.

Αγνοεί την νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (0-2-2), ωστόσο εξακολουθεί να μαζεύει βαθμούς και να ελέγχει πλήρως την κατάσταση αναφορικά με την παραμονή της στην κατηγορία, που αποτελεί φυσικά και τον βασικό της στόχο για φέτος. Προσπαθεί να παίξει πιο αμυντικά, αλλά έχει εμφανή κενά τα οποία την καθιστούν ευάλωτη. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα.

Ηλιούπολη Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΑΕΚ Β

Προηγούμενο ματς: Βρήκε επιτέλους το ξέσπασμα που έψαχνε καιρό τώρα και επικράτησε με το εντυπωσιακό 0-4 του Ηροδότου εκτός έδρας σε εξ’ αναβολής παιχνίδι την περασμένη Τετάρτη για το πρωτάθλημα. Δεν είχε θέμα να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό απέναντι σε έναν αντίπαλο με πολλά προβλήματα πάσης φύσεως. Πέτυχε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους να πιστέψουν πως μπορούν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Οκτώ παιχνίδια είχε να κερδίσει η ΑΕΚ Β, ενώ στα τελευταία έβγαζε και τεράστιο θέμα στο σκοράρισμα. «Ξεμπούκωσε» απέναντι στον Ηρόδοτο και ελπίζει η εμφάνιση αυτή να αποτελέσει την απαρχή μιας αντεπίθεσης. Τυχερή που οι ομάδες Β δεν υποβιβάζονται φέτος, θα είχε σίγουρα πρόβλημα σε αντίθετη περίπτωση. Θα λείψουν καιρό οι τραυματίες Σπυριδάκης, Μαχαίρας και Λέλεκας, θέμα και για τον μέσο Ρουκουνάκη.