ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης έμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η Χέλσινγκφορς, έχοντας απολογισμό μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα φιλοξενήθηκε την Ελσίνκι, από την οποία και ηττήθηκε με 2-1, με τα τρία τέρματα να μπαίνουν στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 2′, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0, με τον Τεράβα να ισοφαρίζει προσωρινά στο 5ο λεπτό. Ωστόσο στο 11′ η Ελσίνκι πήρε και πάλι το προβάδισμα και τη νίκη. Στην 11η θέση της βαθμολογίας πλέον η Χέλσινγκφορς, μετρώντας εννέα βαθμούς, όσους έχει και η Βάνταα, η οποία έχει και δυο παιχνίδια περισσότερα. Δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες, ο εντός έδρας απολογισμός της στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα. Σωστή άμυνα, υπομονή στην επίθεση και κατοχή μπάλας ζήτησε από τους παίκτες του ο Χονκαβάαρα για να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη σήμερα. Με απουσίες και πάλι η Χέλσινγκφορς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ελσίνκι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΙΛΒ

Την δεύτερη νίκη της σε τρία παιχνίδια κατάφερε να πανηγυρίσει η Ιλβ, η οποία προερχόταν από την εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ίντερ Τούρκου. Η ομάδα του Γιάρχο Βις υποδέχθηκε την Λάχτι, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0, πετυχαίνοντας και τα δυο τέρματα της σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Αρχικά, ο Χίνινεν άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, με τον Σοϊσάλο να παίρνει τη σκυτάλη και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 32′, γράφοντας παράλληλα και το τελικό σκορ. Με τη νίκη της αυτή, η Ιλβ έφτασε τους δώδεκα βαθμούς σε οκτώ παιχνίδια και ισοβαθμεί στην έκτη θέση με τις Λάχτι και Ροβανιέμι, οι οποίες έχουν και δυο παιχνίδια περισσότερα. Δυο νίκες και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Λάχτι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.