ΓΚΡΙΦΚ

Τη βαριά ήττα με 3-0 από την Εκένας υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Γκριφκ, εκτός έδρας. Δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του παιχνιδιού, έχανε από το πρώτο μέρος με 2-0. Τρέχει ρεκόρ 2-1-3 στις μέχρι τώρα εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην έκτη θέση της κατάταξης, έχοντας συλλέξει έξι πόντους. Αήττητη στην έδρα της, μετρώντας δύο νίκες και μία ισοπαλία, αποδεικνύει πως αυτή  θα είναι η δύναμη της τη φετινή σεζόν. Αξίζει να αναφερθεί ότι αυτές οι εντός έδρας αναμετρήσεις της ήρθαν Under 2.5. Στα πιτς για ακόμη μία φορά ο Λουότο (ΜΕ 4/0), αποτελεί και τον μοναδικό πονοκέφαλο για τον Λουομάνπαα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Εκένας.

Στατιστικό: Τρία διαδοχικά Under 2.5 μετράει η Γκριφκ στα φετινά εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΚΑ

Από την άλλη πλευρά η Χάκα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Ούλου, εντός έδρας. Προηγήθηκε στο 12’, ισοφαρίστηκε ένα λεπτό αργότερα (13’), δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 24’ (1-2), για να κλείσει το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση της και δικαιώθηκε στο 72’ της συνάντησης, όταν και ισοφάρισε με πέναλτι. Τρίτη σερί ισοπαλία και τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική που αγνοεί το «τρίποντο» (0-3-1), δυσκολεύεται να βρει σταθερότητα και αυτό είναι το μείον που την έχει στο -4 από την κορυφή. Τρίτη σερί σεζόν στην Ykkönen, τα δύο προηγούμενα δεν κατάφερε να πάρει την άνοδο, φέτος έχει ως στόχο να επιστρέψει στην μεγάλη κατηγορία. Αήττητη στις τρεις φετινές της εξόδους, μετρώντας μία νίκη και δύο ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ούλου.

Στατιστικό: 5/7 Over 2.5 μετράει η Χάκα στα τελευταία της παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.