ΓΚΡΑΝΙΤ

Να σταθεί επάξια και να είναι ανταγωνιστική ήθελε η Γκρανίτ την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην Μπάτε, τελικά τα κατάφερε μόνο για ένα ημίχρονο. Ήταν αρκετά συμπαγής στο πρώτο μέρος, πήγε στα αποδυτήρια με 1-0 πίσω, προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν απείλησε καθόλου τον πιο ποιοτικό αντίπαλο. Κατέρρευσε η Γκρανίτ στο τελευταίο δεκάλεπτο, δέχτηκε άλλα τρία γκολ και έτσι δημιουργήθηκε αυτό το μάλλον πλασματικό 4-0. Ήταν η πρώτη ήττα έπειτα από εφτά αγωνιστικές για τους γηπεδούχους και μόλις η δεύτερη φετινή, είναι η ομάδα με τις περισσότερες ισοπαλίες στις πρώτες 10 αγωνιστικές (6), οι πέντε εκ των οποίων συνοδεύτηκαν από G/G. Είναι αήττητη στα τελευταία πέντε εντός έδρας παιχνίδια, εκ των οποίων όμως κέρδισε μόλις το ένα (1-4-0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 για την Γκρανίτ απ’ την Μπάτε.

Στατιστικό: Από 4/5 G/G προέρχεται η Γκρανίτ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΚΡΟΥΜΑΚΙ

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Κρουμάκι, που έδωσε την καλύτερη απάντηση μετά την εκτός έδρας ήττα 2-0 απ’ τη Σλουτσκ. Υποδέχτηκε τη Ναφτάν και έδειξε με το «καλημέρα» ότι δεν πρόκειται να χαριστεί, πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0, το 2-0 στο 55’ «έκλεισε» το παιχνίδι και έκανε το υπόλοιπο του τυπική διαδικασία. Έπειτα από 10 αγωνιστικές η Κρουμάκι φιγουράρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 17 πόντους –ισόβαθμη με άλλες δύο ομάδες- και συνολικό ρεκόρ 5-2-3, είναι η ομάδα που αναμφίβολα κλέβει τις εντυπώσεις και κερδίζει τα περισσότερα θετικά σχόλια. Σήμερα οι φιλοξενούμενοι θέλουν να συνεχίσουν στο δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων, εκτός έδρας κέρδισαν μόλις μια φορά (1-2-2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Κρουμάκι με 2-0 επί της Ναφτάν.

Στατιστικό: Από 7/8 NG προέρχεται η Κρουμάκι ανεξαρτήτως έδρας.